MAKALE

Frida’nın En Büyük Sergisi Parmaklarınızın Ucunda...

Frida’nın En Büyük Sergisi Parmaklarınızın Ucunda

Hayatı, fikirleri ve eserleriyle bir ikona dönüşen Frida’nın gelmiş geçmiş en büyük retrospektif sergisini evinizin rahatlığında gezebilirsiniz.

Frida Kahlo, resme başlama hikayesiyle, tablolarında hayatını belgeselleştirmesiyle, kendine has imajı ve politik görüşleriyle günümüzde de adından çok fazla bahsettiren bir sanatçı.

Google’ın Arts & Culture projesi ise dünya çapında müzelerle ve uzmanlarla işbirliği içine girerek bünyesinde oluşturduğu dijital koleksiyonlar ve sergilerle sanatı herkes için ulaşılabilir kılan bir platfrom. Google Arts & Culture’ın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı son sergisi de Frida’nın eserlerine ve hayatına odaklanan Faces of Frida. Artık internet kullanıcılarının online gezebilmesi için açılan sergi, bugüne dek Frida’ya odaklanan en geniş koleksiyon aynı zamanda.

Yedi ülkeden, otuz üç müze ile ortaklaşa gerçekleştirilen Faces of Frida, sanatçının hem en ünlü hem de az bilinen 800’den fazla eserlerine odaklanmakla kalmıyor, özel koleksiyonlarda bulunduğu için daha önce hiçbir yerde sergilenmeyen yedi özel parçayı da içeriyor.

Son derece kapsamlı olan bu koleksiyonda Kahlo’nun eserlerinin erken versiyonlarını veya taslaklarını da bulabiliyorsunuz. Sanat eserlerini fotoğraflamak için tasarlanan Art Camera ile ultra yüksek çözünürlükte taranmış yirmi tabloda, belki çıplak gözle bile göremeyeceğiniz detayları açıklamalarıyla birlikte inceleyebiliyor, Street View turlarıyla Frida’nın hayatına ve kariyerine etki etmiş beş farklı yere gezebiliyorsunuz; bunlara Kahlo’nun doğduğu, yaşadığı ve hayatını kaybettiği ‘Mavi Ev’ de dahil. Koleksiyonda ayrıca sanatçının kişisel hayatından yüzlerce fotoğraf, mektup, günlük sayfası ve giysiler de yer alıyor.

Google Arts & Culture’un web sitesinden veya mobil uygulaması üzerinden gezebileceğiniz bu sergi, sanatla teknolojinin buluşarak sanatı neredeyse herkes için ulaşılabilir kılmasının en güzel örneklerinden.


Önerilen yazılar