Bu Galeri Sanatın Ta Kendisi

Dünyanın en eşsiz sanat galerinden biri, Guggenheim ailesinin sanat tutkusu sayesinde Tulum’da hayata geçti.

Meksika’nın en popüler tatil kasabası Tulum, aynı zamanda tasarım odaklı butik otelleri, bohem mimarileriyle doğayla bütünleşen eco-lodge’larıyla farklı bir tatil atmosferinde olan birçok kişinin bayıldığı bir yer.

Tulum’un en ünlü otellerinden Azulik Tulum da bu ününü doğal malzemelerle inşa edilen eşsiz ve göz alıcı mimarisine borçlu. Otelin misafirlerine sunduğu ayrıcalıklar yalnızca gurme yemeklerin servis edildiği restoranları, muhteşem plajı ve cennet gibi bir SPA merkeziyle bitmiyor. Azulik ayrıca geçtiğimiz yıldan beri dünyanın en benzersiz sanat galerilerinden birine de ev sahipliği yapıyor.

New York’un ikonik müzesi Guggenheim’ın ardındaki isim Solomon R Guggenheim’ın akrabası olan Tulumlu Santiago Rumney Guggenheim, hem otelin kurucusu hem de tasarımcı olan Eduardo Neira Sterkel’e burada bir sanat galerisi açma projesiyle geldi. Ardından ortaya, dalgalı çimento duvarları ve kıvrımlı sarmaşıktan zeminiyle insanı ilk bakışta etkileyen IK LAB adlı galeri çıktı. Tulum’un ekolojik odaklı karakterini yansıtan galeri yerel bir asma ağacından elde edilen ahşap kullanılarak inşa edilmiş. Etrafındaki ağaç örtüsüyle aynı yükselikte olacak şekilde tasarlanan IK LAB organik formlu mimarisiyle klasik beyaz duvarlı sanat galerilerinden çok ama çok farklı. Duvarlarındaki aralıklardan sızan güneş ışığı da atmosferine ayrı bir boyut kazandırıyor.

IK LAB, dünyanın en yaratıcı zekalarının, galerinin eşsiz mimarisiyle etkileşime geçerek farklı yaratım süreçlerine girmesiyle bir galeriden çok daha fazlası olmayı amaçlıyor. IK LAB’deki güncel sergi olan, simya ilminin dönüşümsel karakterine odaklanan Alchemistry, 30 Eylül’e kadar ziyarete açık kalacak.

Kendisine de bir mimari sanat eseri diyebileceğimiz IK LAB, sanatın farklı dallarından örneklere eşsiz bir ev sahibi olmaya devam edecek.

 


Önerilen yazılar