Geçmişten Bugüne Star Wars

Star Wars hayranları yakın gelecekte hangi yeni yapımlarla buluşacak?

1977 yılında sinemalara gelen ve sinema tarihinin önemli bir yapı taşı olarak görülen ilk Star Wars filminin üstünden tam olarak 44 sene geçti. Sahip olduğu görsellik, barındırdığı mitolojik unsurlar ve en önemlisi karanlık ile aydınlığın savaşının olağanüstü bir konseptle buluşması, ilk filmden bugüne sinema tutkunlarını ve bu yaratılan evrenin hayranlarını birleştiriyor.

Serinin son filmi olan Star Wars The Rise of Skywalker’ın 2019’daki çıkışının ardından Star Wars evrenine yapımcıların bizleri nasıl geri çekeceği bir merak konusuydu. 2012 yılında Star Wars’un fikir babası ve yaratıcısı George Lucas sahip olduğu Lucasfilm LTD. şirketini Disney’e 4 milyar dolar karşılığında sattı. George’un 1977 yılından beri düşündüğü 9 filmlik hikayeyi de bu nedenle Disney tamamlamış oldu. Ancak Marvel gibi sinema dünyasının gişe rekorlarını kıran bir stüdyoya sahip olan Disney, Lucasfilm’i de Star Wars’un ana hikayesini tamamladıktan sonra rafa kaldırmayacaktı elbette.

Bu sırada günümüz dünyasında devam etmekte olan “streaming” savaşının bir parçası olmak isteyen Disney, 2019’da Disney+ platformunu açtı. Walt Disney Studios, Pixar, Marvel, Lucasfilm ve National Geographic yapımı olan dizi, film ve belgesellerinin sadece bu platformda bulabileceğimiz açıklanmışken, Disney ilk kendilerine özgün Disney+ yapımının bir Star Wars dizisi olmasına karar verdi. Daha öncesinde Star Wars The Clone Wars ve Star Wars Rebels gibi animasyon dizileri ile ilerlemiş olan Star Wars ismi, bu sefer animasyondan ziyade gerçek oyuncular ve büyük setlerle dizi dünyasına girecekti. 2019 yılında çıkmış ve bugün de birçok Star Wars hayranının dilinden düşürmediği The Mandalorian dizisi böylece başlamış oldu. Peki ama The Mandalorian’ı bu denli başarılı kılan ve eleştirmenlerce Disney’in yaptığı Star Wars filmlerinden farklı kılmış olan şey neydi?

The Mandalorian dizisi en başta ana hikaye olan Star Wars filmlerinden apayrı bir hikayeye sahip olacaktı. Bu da bu dizinin senelerdir bildiğimiz aydınlık tarafla karanlık tarafın savaşı temasını işlemeyeceğini söylüyordu. Disney’in yaptığı Star Wars filmlerinin aksine nostalji unsurunu çok barındırmayan bu kendine özgün dizi, bir Mandalorian’ın galaksideki kelle avcısı mesleğini nasıl yaptığını anlatıyor. Daha önce hayranlar tarafından hiç görülmemiş karakterler, gezegenler ve hikayeleri anlatırken tıpkı 1977 yılında çıkmış olan o ilk filmdeki gibi “western” tarzında unsurlara sahip olarak çekilmesi de bu dizinin bir artısıydı. Mandalore gezegenindeki kültürü yaşatan ve Mandalore yolunda yürüyen bu özel zırhlı ve kaskını ne olursa olsun çıkarmayan baş karakterin mevcut iki sezonluk hikayesi, Star Wars hikayelerini çok seven biri olarak beni çok etkiledi. Dizinin izlediği basit algoritma, daha önce hiç Star Wars filmlerini izlememiş kişilerin bile anlayabileceği anlatımları, diğer taraftan Star Wars evreninin detaylarını çok sevenler için alınmış cesur kararları, bu dizinin her zaman Star Wars adı altında özel bir yere sahip olmasını sağlayacak. Star Wars’un hangi filmlerini ya da dizilerini severseniz sevin; The Mandalorian sizlere sevdiğiniz hikayelere dair bir unsuru neredeyse her bölümünde veriyor. Bu sizin çocukluk kahramanınız da olabilir en sevdiğiniz uzay aracı da. Uzun lafın kısası karakter gelişimleri, sahip olduğu hikaye ve herkesin sevdiği unsurlarla The Mandalorian şimdiye kadarki en iyi ve izlenmesini tavsiye ettiğim Star Wars hikayelerinden biri.

Disney, bu piyasada sahip olduğu madeni öyle kolay kolay bırakacak bir kurum değil. Bu yüzden de 11 Aralık 2020’de Disney Yatırımcılar gününde önümüzdeki 5 yıl içinde izleyeceğimiz 12 yeni Star Wars projesinin yolda olduğunun haberini almamız pek de şaşırtıcı değildi. Ancak 3 yeni animasyon dizisi, 7 yeni dizi ve 2 yeni filmin geleceğini duyurmuş olan Disney’in Star Wars’un geleceği ile ilgili planları Marvel stüdyolarında yapılan projelere göre sayıca az kalıyor. The Clone Wars animasyon dizisinin bir devamı niteliğindeki The Bad Batch, Uzak Doğu animelerinden esinlenilmiş bir sezonluk Visions ve son olarak hiç şüphesiz Star Wars evreninin en ikonik karakterlerinden biri olan Boba Fett’in The Mandalorian’ın yapımcıları Jon Favreau ve Dave Filoni tarafından yapılacak olan kendine özgü The Book of Boba Fett dizisi 2021 yılında hayranlarla buluşacak. Öte yandan henüz sadece yapım aşamasında olan, Rogue One filmindeki asi casus Cassian Andor’un hikayesini anlatacak Andor dizisi ve hiç şüphesiz hayranların dört gözle beklediği Ewan McGreggor’un Obi-Wan’ını ve Hayden Christensen’ın Darth Vader’ını bir kez daha o efsanevi rollerinde görmek istediği Obi-Wan Kenobi dizilerinden yakın zamanda daha güncel haberler alınması bekleniyor.

Russian Doll dizisinin yazarı Leslye Headland’ın yazacağı ve başrolünde bir kadın karakterin bulunacağı The Acolyte adlı dizi ise Star Wars markası için çok kritik bir rol oynuyor. Çünkü hakkında çok az bilgiye sahip olduğumuz bu dizi, Star Wars evreninin şu anki filmlerinde ya da dizilerinde hiç görmediğimiz bir zaman diliminde geçecek. Star Wars Episode I The Phantom Menace filmindeki olaylardan tam olarak 200 yıl öncesini anlatacak olan bu dizi, Disney’in başarılı olurlarsa daha çok keşfetmek isteyeceği bir zaman dilimi olabilir. Rangers of the New Republic ve Ahsoka dizileri The Mandalorian dizisini yapan saygıdeğer Jon Favreau ve Dave Filoni tarafından yapılacak. Yapımcılarının dediklerine göre bu üç dizi, Star Wars evreninin aynı zaman diliminde geçecek ve bir noktada Star Wars evreni için çok önemli olan bir olay nedeniyle birbirleriyle birleşecek. Uzun lafın kısası, Disney+ platformundaki içerikleri oldukça taze ve canlı tutmaya çalışıyor. Henüz çok az bilgiye sahip olduğumuz sevilen kaçakçı Lando Calrissian’ın dizisi Lando ve çok sevilen droid ikilisinin yani R2-D2 ve C-3PO’nun animasyon formunda döneceği A Droid Story dizileri de gelecek.

Disney+ platformunda çıkacak olan bu dizilerin yanı sıra yakın tarihte çıkacak olan Star Wars filmleri de hayranlara müjdelenmiş oldu. 2023 yılında gösterimde olacak Rogue Squadron adındaki film, galaksideki asi savaş pilotlarını anlatacak ve yönetmeni Wonder Woman filmlerinin yönetmeni Patty Jenkins olacak. Hatta devamında 2025’te çıkması planlanan bir sonraki film Thor Ragnarok ve Jojo Rabbit filmlerinin yönetmeni olan Taika Waititi’den gelecek.

Disney Yatırımcılar Günü’nde haberlerini aldığımız bu projelerin yanısıra Marvel Stüdyoları Başkanı Kevin Feige de bir Star Wars filmi yapacağını ve bu filmin de 2027 yılında çıkacağını resmi kaynaklardan duyurdu.

Görünen o ki Disney hem kendi platformunu zenginleştirmek hem de Star Wars’u yaşatmak için bol proje ile yoluna devam ediyor. Bu aksiyonlar, Disney’in hatalarından ders çıkararak ilerlediğini gösteriyor. Disney, Star Wars tutkunlarına ana hikayeye bağlı bir üçleme daha verip George Lucas’ın orijinal 9 filmlik hikaye vizyonuna ihanet etmek yerine dizi + film formatlarıyla bağımsız ve özgün hikayeler anlatarak bizi Star Wars’a bağlamaya devam edecek…

Yazar: Ömer Kermooğlu


Önerilen yazılar