MAKALE

Geçmişle Geleceğin Kusursuz Birleşimi

Geçmişle Geleceğin Kusursuz Birleşimi

Aston Martin’in özel tasarım modellere imza atan Q departmanı 10. yılını muhteşem bir otomobille kutluyor.

İngiliz lüks otomobil markası Aston Martin kısa süre önce, Monterey Otomobil Haftası’nda Pebble Beach Concours d’Elegance kapsamında ilk kez tanıtacağı iki otomobilin ipuçlarını vermişti. Marka nihayet geçtiğimiz günlerde DBR22 isimli göz kamaştırıcı modeliyle ilgili tüm detayları paylaştı.

Üstü açık hız canavarı, Aston Martin’in deyişiyle “Çok özel ve ultra ayrıcalıklı”. Tanıtılan tasarım da bunu doğrular nitelikte. Yeni model 1950’lerin Le Mans şampiyonu yarış otomobilleri DBR1 ve DB3S’ten ilham alıyor. DBR22 de bu yarışçılar gibi üstü açık iki kişilik bir kabine sahip. Ön camın yerinde ise alçak silüetli bir cam rüzgarlık yer alıyor.

Gövdesinin genel hatları, yeni Aston Martin modellerinden V12 Speedster’ı andırsa da, mümkün olduğunca az panelli, çok daha pürüzsüz bir tasarıma sahip. Karbon fiber ek parçalı ızgarası ve kaportasındaki at nalı şeklindeki havalandırması da onu çarpıcı kılan detaylar arasında.

Dış görünüşünün geçmişten aldığı ilhamın aksine, DBR22’nin iç kısmı son derece ileri teknolojili detaylar içeriyor. Markanın en yeni bilgi-eğlence sistemi bunlardan biri. Kokpitin karakteri ise modern ve gösterişli. Kontrol paneli dahil tüm yüzeyler deriyle kaplı ve karbon fiber detaylarla süslü.

Kaputunun altında, Aston Martin’in birkaç senedir kullandığı 5.2 litrelik, çift turbo şarjlı V-12 motor yer alıyor. Direksiyonu, vites değiştiricili sekiz ileri otomatik şanzımana bağlanan araç, 712 beygir gücü üretebiliyor. Azami hızı ise 319 km/saat.,


Önerilen yazılar