MAKALE

Geçmişle Geleceğin Kusursuz Birleşimi

Geçmişle Geleceğin Kusursuz Birleşimi

60’lardan gelen ikonik bir Alfa Romeo, 21. yüzyılın elektrikli motor teknolojileriyle buluşturuldu.

Elektrikli otomobiller her geçen gün yaygınlaşmayı sürdürüyor. Bir yandan otomotiv dünyası yeni elektrikli modelleri duyurmaya devam ediyor; öte yandan bazı girişimler ise geçmişe dönüp klasik otomobilleri elektriklendiriyor.

Bunun en son örneği, klasik otomobilleri yeni teknolojilerle donatan Totem Automobili adlı İtalyan girişimin, 60’ların ikonik modeli Alfa Romeo Giulia GT 1600/1750’ye yaptığı elektrikli dokunuş oldu. Aracın dış çizgileri ve kokpiti vintage dokusunu korusa da, içinde 21. yüzyılın elektrikli gücünü barındırıyor. 525 beygir gücüne sahip piller sayesinde Totem GT Electric, saatte 100 km hıza sadece 3,4 saniyede çıkabiliyor. Aracın maksimum hızı ise saatte 245 km.

Üstelik bu yeni donanımla birlikte ağırlığı da 1,410 kg’a düşen araç, böylece sürücüsüne hız hissini çok daha etkili bir biçimde yaşatıyor. Pillerin bir şarjı ile otomobil 360 km’lik bir menzile sahip oluyor. Aracı eşsiz kılan şeylerden biri de bu elektrikli motorun tamamen elle, kişiye özel olarak İtalya’da üretiliyor olması. Eğer siz de bir Totem GT Electric’e sahip olmak istiyorsanız güç bandı, motor torku, vites oranı ve hatta 13 dış hoparlörle sağlanan sesini bile dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

Totem GT Electric, baştan sona bu çok sevilen klasik İtalyan tasarımının modern bir yorumu olarak düşünülmüş ve kusursuzca hayata geçirilmiş. Farların yerleşiminden retro stilli kontrol paneline, karbon fiber ve deriden üretilmiş koltuklara kadar, Totem Automobili geçmiş ile günümüzü mükemmel bir biçimde harmanlamayı başarmış.

Jaguar XK120’ye elektrikli bir motor yerleştiren benzer bir projeyi de geçtiğimiz aylarda görmüştük.


Önerilen yazılar