MAKALE

Gelinlikte 2020’nin Trend Raporu

Gelinlikte 2020’nin Trend Raporu

Bu yıl öne çıkan gelinlik trendlerinde başı yenilikçi ve doğal tasarımlar çekiyor.

Gelinlik modelleri giderek klasik olmaktan uzaklaşıyor, alıştığımız geleneksel gelin silüetleri yerini ya daha modern ya da ilhamını daha vintage modellerden alan tasarımlara bırakıyor. Bu yıl da gelinlik modasının başını bohem modeller, şehirli ve modern silületle ile doğal kumaşlardan üretilmiş gelinlikler çekecek.

Düğün sezonu başlamadan 2020’nin gelinlik trend raporuna göz atmaya ne dersiniz?

Bohem Detaylar mı Minimal Silüetler mi?

Oleg Cassini, 2020’de gelinliklerde lüks bohem ve ultra minimal silüetlerin çağının başlayacağını söylüyor. Gelinlik modası dendiğinde aklan gelen ilk markalardan Oleg Cassini’nin 2020 gelinlik koleksiyonunda minimal siluetlerin yanı sıra bulut gibi kabarık tüller ve kat kat etekler de ön plana çıkıyor. Bedeni kusursuz bir şekilde kavrayan korse biçimli modellerin, masum fiyonklarla süslü modern tüllerden tasarımların ve 70’lerden ilham alan kat kat eteklerin arasında, bu yıl ister kış ister yaz düğünü yapacak her gelin adayının zevkine hitap edecek bir seçenek var.

Şehirli ve Modern Formlar

2008 yılından bu yana kendi couture ve gelinlik koleksiyonlarını üreten ve son üç yıldır New York Bridal Week’te yer alan Begüm Salihoğlu’nun markası BÉGUM Bridal Design House, bu seneki koleksiyonunda şehirli ve modern formları zamansız detaylarla buluşturuyor; bir yandan geleneksel düğün kodlarını sarsarken, diğer yandan güzellik ve zerafet tanımlarını da yeniliyor. BÉGUM BDH Sonbahar-Kış 2020 Koleksiyonu’nun üç farklı konseptinden ilki şehirli, özgür ve sanatçı ruhlar için tasarlanan iki parçalı modeller; ince askılı slip ve tulum üstüne pelerinler, pantolon alternatifleri ile Modern adlı seri. İşlemelerin ve dantellerin klasikleştirmediği Whimsical serisinde ise kabarık bulutsu kollar, yıldızlar, tül çiçek işlemeler, pliseler ön plana çıkıyor. Son konsept Couture Glam’deki kabarık formlu gelinlikler, metropolit gelinin en ihtişamlı halini gözler önüne seriyor. BÉGUM BDH Sonbahar-Kış 2020 Koleksiyonu’nda ayrıca klasik gelinlik tercih etmeyenler için pantolonlu gelinlik tasarımları da yer alıyor.

Doğa Dostu Gelinlikler

Günümüzün doğaya dönüş trendi kendini gelinlik modasında da göstermeye başladı. Bu yıl 17-19 Ocak’ta düzenlenecek Evlilik Dünyası Fuarı’nın trend raporune göre 2020’nin düğünlerinde kenevir, ipek, organik pamuk, bambu, ipek harmanları ya da vintage kumaşlar kullanılarak üretileen organik gelinlikleri bolca göreceğiz. Doğallık arayışı sadece gelinliklere değil aksesuarlara, makyaj ve saça da yansıyor. Taze ya da kurutulmuş çiçeklerden tasarlanan gelin buketleri ve yine kurutulmuş çiçeklerden tasarlanan gelin taçları bu doğal gelinlikleri tamamlayacak.


Önerilen yazılar