Gördüklerinize İnanmayın!

Bu optik illüzyon eserleri ikinci ile üçüncü boyutun arasındaki sınırları kaldırıp algılarınızla oynuyor.

Aakash Nihalani için her şey sokaklara yapıştırdığı neon renkli bantları kullanarak, basit ama bir o kadar da çarpıcı sokak sanatı enstalasyonları yaratmakla başladı. Bu enstalasyonları birkaç kalın çizgiyle oluşturduğu geometrik şekiller olsa da yarattığı üçüncü boyut hissiyle ilk bakışta dikkatleri üzerine çekiyordu.

İki boyutlu yüzeylerde üç boyut hissi vermekte iyice ustalaşan sanatçı daha sonra ahşap ve metalden ürettiği, duvara monte edilen ya da bağımsız heykelleriyle daha kalıcı işlere imza atmaya da başladı. Yine basit geometrik şekillerle bazen minimal siyah beyaz ikilisini bazen de neon tonları kullanmayı sürdüren sanatçı Landline isimli koleksiyonunda ise bu sefer işin içine insanları kattı.

Yalnızlık ve topluluk temalarını keşfe çıkan bu koleksiyonda duran insanların içinden geçip onları yanındaki kişiye bağlıyormuş hissi veren performans enstalasyonları yer aldı. New York’un Brooklyn semtinden olan Nihalani, burada yaşamanın onda bıraktığı bu birbirinin aksi hissi şehirden görüntülerle bir araya getirmiş oldu.

Çocukluğunda sihir gösterileri ve optik ilüzyonlara çok meraklı olan sanatçı şimdi de eserlerini yaratırken pozitif ve negatif alanlardan yararlanıp şehre alternatif bir bakış getiriyor. Şehrin mimarisinden ve her yerde gördüğü donuk tonlardan etkilenen Nihalani, doğada pek de rastlanmayan neon renk paletiyle bu mimariye kendi çizgilerini ve aynı zamanda da aslında var olmayan üçüncü boyutu katıyor.


Önerilen yazılar