Güneşle Dost Bir Yaz

Güneş ışınlarının faydalarının da zararlarının da farkındayız. Güneşle aranızda bir duvar örerek sizi güneşle dost kılan koruyucu ürünleri daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Güneşle bol bol buluştuğumuz yaz günlerinde eğer cildinizi doğru bir biçimde korumuyorsanız, hayatınıza güneşin faydalarından çok zararlarını davet ediyorsunuz demektir. Güneş yanıklarından alerji ve lekelere, deri yaşlanmasından cilt kanserine kadar uzanabilen bu riskler göz ardı edilmeyecek kadar ciddi.

Bu riskleri minimuma indirerek güneşin keyfini sürebilmek için doğru bir güneş kremi seçmek ve onu doğru bir biçimde kullanmak gerekiyor. Güneş kremi seçerken ve kullanırken mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar için Liv Hospital’dan Prof. Dr. Yelda Kapıcıoğlu tavsiyelerini şöyle sıralıyor.

Cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruyacak bir ürün seçerken öncelikle geniş spektrumlu (UVA ve UVB) koruma sağladığından ve 30 veya daha yüksek SPF değerine sahip olduğundan emin olmalısınız. Suya dayanıklı olması da çok önemli bir başka nokta. Piyasada losyonlar, kremler, jeller, merhemler, stick ve spreyler gibi birçok koruyucu ürün seçeneği bulunuyor. Kullandığınız güneş koruyucu ürün cildinizin yapısına, vücudunuzun hangi bölgesinde kullanacağınıza göre değişebilir. Kuru ciltler ve yüz için kremleri, saçlı deri veya kıllı bölgeler için jelleri, göz çevresi ve dudaklar için ise stick şeklindeki ürünleri tercih edebilirsiniz. Hassas ciltler ve bebekler için ise özel üretilmiş güneş koruyucuları kullanmalısınız.

Güneş koruyucu ürününüzü, bulutlu günlerde bile, dışarıda olduğumuz her zaman kullanmalısınız. Güneş sadece yazın değil, yıl boyunca zararlı UV ışınları yaydığını sakın unutmayın! Özellikle de güneş ışınlarını yansıtma özelliğine sahip kar, kum ve su bulunan ortamlardaysanız daha da dikkatli olmalısınız.

Koruyucu ürünü dışarı çıkmadan 30 dakika önce kuru cildinize sürdükten sonra dışarda olduğunuz süre boyunca her iki saatte bir uygulamalı; yüzdüyseniz ya da terlediyseniz koruyucunuzu hemen tazelemelisiniz.

Koruyucuyu açıkta kalan tüm cildi örtecek kadar uygulamalısınız ve ürünü UV’ye maruz kalan tüm alanlara yeterli kalınlıkta bir katman oluşturacak şekilde ovalamadan sürmelisiniz. Eğer güneş koruyucusunu az miktarda kullanırsanız ürünün koruyuculuğu da azalmış oluyor.

Güneş koruyucuyu uygulamak demek, güneşin altında dilediğiniz kadar kalabileceğiniz anlamına da gelmiyor çünkü güneş koruyucular tarafından filtre edilmeyen ya da daha az filtre edilen dalga boyları da bulunuyor.

Ürünü ayaklarınızın üst kısımlarına, boynunuza, kulaklarınıza ve başınızın üst kısmına uygulamayı unutmayın. Dudaklarınızı korumak içinse 30 veya daha yüksek SPF’li bir güneş koruyucu içeren dudak kremi, ruj veya stick uygulayın.

Aklınızda bulunması gereken bir başka nokta ise güneş koruyucu kullanmanın cildin D vitamini üretimini azaltabilmesi. Böyle bir durumda doktorunuzla konuşup onun önereceği gıdalar ve takviyeler sayesinde yeterli seviyede D vitamini almayı garantileyebilirsiniz.

Tüm bu tavsiyelere kulak vererek sıcacık güneş ışınlarının sadece mutluluk verici özelliklerinin keyfini çıkarın ve güneşle dost bir yaz geçirin!


Önerilen yazılar