MAKALE

Hafif, Çevik ve Zarif: Lotus Exige Sport 410

Hafif, Çevik ve Zarif: Lotus Exige Sport 410

Hızın ve yeteneğin göz kamaştırıcı birleşimi Exige Sport 410, Lotus markasının spor otomobil ailesinin en genç üyesi.

İngiliz otomobil üreticisi Lotus Cars, ailesini hız kesmeden büyütmeyi sürdürüyor. En son duyurduğu modeli Lotus Exige Sport 410 ile fiyat performans dengesi hakkında bir ders veriyor adeta. Kendine Exige sınıfının tam ortasında yer bulan Sport 410, pist odaklı performans canavarı Exige Cup 430 modeliyle birçok ortak parçaya sahipken Exige 350 modelinin bir basamak üstünde yerini alıyor.

Hem ilk bakışta hem de detaylı incelendiğinde bir spor otomobil modelinden bütün beklentilerinizi karşılayacak bir tasarıma sahip olan Lotus Exige Sport 410, titanyumdan üretilen egzoz sistemiyle Exige Cup 430’dan 10 kilogram daha hafif olmayı başarıyor. Ayrıca aracın üzerindeki karbonfiber malzemeden yapılan dokunuşlar da aerodinamik, hızlı ve çevik karakterine vurgu yapıyor.

3,5 litrelik V6 motoru, modelin adından da anlaşılacağı gibi 410 beygir gücüne sahip. Aracın maksimum hızı saatte 290 km iken, 0’dan 100 km’ye 3.3 saniyede çıkabiliyor. Lotus Exige Sport 410 trafiğe çıkabilecek şekilde üretilen bir otomobil olsa da, pistlere göz kırpan bazı donanımlar da sunuyor. Yangın söndürücü butonları, dört noktalı eminyet kemeri ve aracın elektriğini kesen bir buton bu donanım özellikleri arasında sayabileceklerimizden. Otomobilin kokpiti de tamamen motorsporlarından esinlenerek dizayn edilmiş.

Coupe ve Roadster olmak üzere iki farklı gövde tipiyle üretilen spor otomobilin en çok öne çıkan özelliği ise fiyatı. Tam bir performans aracı olan Sport 410’un etiketinde markanın diğer otomobillerinden yaklaşık 25 bin Sterlin daha düşük bir fiyat görebiliyoruz.

Kısacası Lotus hem motorsporları tutkunlarının hem de hız ve performans meraklılarının aklını başından alabilecek bir otomobili uygun denebilecek bir fiyatla piyasaya sürerek spor otomobiller arasındaki rekabette iddialı bir hamle yapıyor.


Önerilen yazılar