Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!   

KONSER

Camerata Royal Concertgebouw Orkestrası

10 Mart – İş Sanat

Dünyanın en iyi 10 orkestrasından biri olan The Royal Concertgebouw Orkestrası’nın üyelerinden oluşan Camerata Royal Concertgebouw Orkestrası İş Kuleleri’nin konuğu olacak. Orkestranın solistliğini ve şefliğini ise The New York Times’ın tekniğini olağanüstü olarak tanımladığı, The Independent’ın kendi kuşağının en başarılı piyanisti olarak gösterdiği Behzod Abduraimov yapacak.

Richard Bona & Alfred Rodriguez

11 Mart – İş Sanat

Afrika’nın özgün müziğini latin ritimleriyle buluşturan bas virtüözü Richard Bona ve piyanist Alfredo Rodriguez caz severlere unutulmaz bir akşam yaşatacak. Çoğu enstrümanını kendi üreten Richard Bona ve ünlü müzisyen Alfredo “Alfredito” Rodríguez’in oğlu olan piyanist Alfredo Rodriguez caz sahnelerinin ilham veren ikilisini oluşturuyor.

Eivør

12 Mart – Zorlu PSM, %100 Studio

Henüz 16 yaşındayken ilk albümünü yayınlayan Nordik sanatçı Eivør, yumuşacık sesiyle bir o kadar vahşi, etnik dokularla bezenmiş gizemli melodiler ortaya koyuyor. Eivør, %100 Studio’yu mistik bir dünyaya dönüştürmek için sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Pinhani

14 Mart – Milyon Performance Hall, Ankara 

Sevilen grup Pinhani, farklı tarzı, melodik yapısı ve rock’tan etnik müziğe uzanan repertuvarlarıyla uzun yılladır sahnelerin aranan topluluğu oldu. Pinhani Milyon Performance Hall sahnesinde Ankaralılara unutulmaz bir müzik şöleni yaşatacak.

Eva Klesse Quartett

14 Mart – Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir 

New York Üniversitesi’nde caz konusunda master eğitimi alan Leipzig’li Eva Klesse, davul çalmaya 11 yaşında başladı. Klesse’nin kurduğu Eva Klesse Quartett Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İzmirlilerle buluşuyor. 

SAHNE SANATLARI

Fotoğraf 51

10 Mart – ENKA Sanat

Craft Tiyatro ekibinin sahneye koyduğu oyun ünlü fizikçi Rosalind Franklin’in hayatının anlatıyor. DNA, x-ışınları, fosfatlar ve hırslı bir yarışın ortasında ‘yaşamın sırrını’ bulmaya çalışan bir grup bilim insanını hikayesini sahneye taşıyan Fotoğraf 51, ENKA Sanat’ta seyirciyle buluşacak.

Kral Lear

12 Mart – MEB Şura Salonu, Ankara

Haluk Bilginer hem aktör hem de çevirmen kimliğiyle Shakespeare üzerine yoğun bir mesai yaptı. Bu kez de sahnede Shakespeare’in “trajedisini kendi elleriyle çizen” kahramanı Kral Lear’a bürünüyor. İktidarın ve mülkiyetin paylaşımı üzerine yoğunlaşan bir klasik olan oyun, özündeki grotesk etkiler eşliğinde yorumlanıyor. 

Süper İyi Günler

13 Mart – İzmir AKM

Tiyatrokare, Mark Haddon’un çok satan romanı Süper İyi Günler’i Türk tiyatrosu için yepyeni bir anlayışla sahneliyor. Londra ve Broadway’den sonra Türkiye sahnelerine gelen ve Türk tiyatro tarihinde bir ilke imza atarak gerçekleştirilen oyun, teknolojik unsurlar ile kuşatılan sahnede Christopher Boone’un iç dünyasını vurgulu efektleriyle sizlere aktarıyor. 

The Rake’s Progress – Hovardanın Sonu

13 ve 14 Mart – Süreyya Opera Sahnesi

İstanbul Devlet Operası’nın sahnelediği Hovardanın Sonu, hovardalığı iş edinmiş Tom Rakewell’in çöküşünü anlatıyor. Sonradan Şeytan olduğu ortaya çıkan Nick Shadow’a uyarak, evlenmeyi düşündüğü Anne Trulove’ı terk eden ve Londra’ya gönül eğlendirmeye giden Tom’un başına gelmedik olay kalmıyor. Hikaye, Londra’daki bir tımarhanede son buluyor. Müziklerini Igor Stravinsky’nin bestelediği bu görkemli sahne gösterisi Kadıköy Süreyya Operası’nda. 

SERGİLER

Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları

10 Mayıs’a kadar – Mehşer

Meşher’in yeni sergisi Ukraynalı sanatçı Alexis Gritchenko’nun 1919-1921 yılları arasında yaşadığı İstanbul’u konu alan eserlerini izleyici ile buluşturuyor. Gritchenko’nun İstanbul’u ziyaretinden tam 100 yıl sonra, sanatçının o dönemde ürettiği 150’den fazla eseri, günlüğünün ışığında ilk kez bu sergi için bir araya getirilidi. Gritchenko’nun perspektifinden İstanbul’u, İstiklal Caddesi’nin sanat mekanı Mehşer’de görebilirsiniz.

SİNEMA

Bloodshot: Durdurulamaz Güç

Bloodshot: Durdurulamaz Güç, öldürülmesinin ardından Bloodshot olarak tekrar hayata döndürülen Ray adlı bir askerin hikayesini konu alıyor. Önce geçmişi ile ilgili hiçbir şeyi hatırlamasa da hatıraları yavaş yavaş geri gelen Ray, kontrolünü geri kazanmak için zorlu bir savaş verir. Başrolünde Vin Diesel’ın bulunduğu aksiyon filmi bu hafta sinemalarda.


Önerilen yazılar