Haftanın Etkinlikleri

Sinemalardan tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!


KONSER

Basel Rajoub’s Soriana Featuring Sirojiddin Juraev and Guests

21 Temmuz – Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul

24. İstanbul Caz Festivali’nin kapanışı çok özel bir konserle yapılıyor. Suriyeli saksofon sanatçısı Basel Rajoub un Soriana Projesi, Sakıp Sabancı Müzesi sahnesine Sirojiddin Juraev ve Türkiye’ye göç etmiş Suriyeli kadınların oluşturduğu Suriyeli Kadınlar Korosu ile birlikte çıkıyor. Gerek sanatçıların gerekse izleyicilerin çoksesli bir kültürel mozaik oluşturacağı bu özel konserin öncesinde ise göç ve müzik temalı bir de söyleşi gerçekleştirilecek.

Basel Rajoub

Jehan Barbur

21 Temmuz – Nena Sahne Fethiye, Muğla

Türkiye’nin en başarılı caz vokallerinden Jehan Barbur, büyülü sesiyle bu kez de Fethiye’deki müzikseverlere unutulmaz bir akşam yaşatacak. Bu konseri Kabak Koyu’nun muhteşem manzarasına karşı kurulmuş Nena Sahne’de dinlemek ise bambaşka bir deneyim olacak.

Jehan Barbur

A Capella Boğaziçi & Cem Adrian – Müzik Boğaz dan Gelir

21 Temmuz – Müzik Boğaz dan Gelir Teknesi

“Müzik Boğaz’dan Gelir” konser serisi, Boğaz’da tekne gezisi yapma ve konser izleme keyiflerini tek bir akşamda bir araya getiriyor. Bu konserde A Capella Boğaziçi grubu, yerli ve yabancı popüler şarkıları enstrümansız seslendirerek insan sesinin sınırlarını zorlayacak. Çok renkli müziğiyle yorumcu, besteci ve söz yazarı olarak müziğin farklı dallarında farklı eserlere 10 yıldır imzasını atan Cem Adrian ise gecenin kapanışını yapacak.

SAHNE SANATLARI

Ata Demirer Gazinosu

21 Temmuz, Çeşme Açıkhava Tiyatrosu / 22 Temmuz, Bodrum Antik Tiyatro / 23 Temmuz, Marmaris Amfi Tiyatro

Ata Demirer Gazinosu Ege kıyılarını şenlendirmeye geliyor. Hem komedyenlik hem de şarkıcılık yeteneklerine sahip Ata Demirer, tek kişilik gazinosuyla kalabalıkları coşturuyor! Stand-up gösterisi ile Türk Sanat Müziği’nden popa kadar uzanan geniş repertuvarını birleştiren Demirer’e Taşkın Sabah yönetimindeki orkestra ile dansçılar da eşlik ediyor. Ege’nin sıcak yaz akşamlarını kahkaha ve müzikle ferahlatmak için birebir!

Ata Demirer Gazinosu

SERGİ

Ağızdan Ağıza

22 Haziran / 27 Ağustos – Salt Galata

Bir sözcüğün farklı coğrafyalarda bambaşka şekillerde yazılması ve anlamdırılması gibi, dilin kültürel yorumlamalardaki farklılıklarını ve müşterek mirasını iredeleyen bir sergi. Berlin merkezli Slavs and Tatars kolektifinin 2006 dan bu yana sürdürdüğü bu sergi, uğradığı her kentin kültürü ve diline özgü göndermeler ile yeniden yapılandırılıyor. Salt Galata’daki enstalasyonlar da Harf Devrimi, Kutadgu Bilig ve sufi gelenekleri gibi, Türk coğrafyası ve tarihinin önemli olay ve eserlerine göndermeler yapıyor.

José Sancho ‘Erotik Doğa’

25 Mayıs / 6 Ağustos – Pera Müzesi

José Sancho Kosta Rika’nın en önemli heykeltraşlarından biri. Eserlerinin vazgeçilmez çıkış noktası ise doğa. Sanatçının Pera Müzesi’ndeki sergisinde yer alan eser seçkisi de hayvan ve figür temalarına odaklanıyor. Doğduğu topraklardaki Hispanik ve Kolomb öncesi sanattan da etkilenen ve bu etkiyi kendi üslubuyla sunan sanatçı, eserlerinde ahşap, granit, mermer, bronz, demir levhalar ve buluntu nesneler gibi birçok farklı malzeme kullanıyor.

SİNEMA

TV+ ile Açık Havada Başka Sinema: The Beatles: Eight Days a Week

19 Temmuz – Bomontiada

Her hafta Çarşamba akşamları bomontiada Avlu’da püfür püfür bir sinema keyfi yaşanıyor. Bu hafta gösterilecek film ise müzik algılarını tamamen değiştiren grup The Beatles’ın 1963-1966 yılları arasında gerçekleşen 250 konserinin müzik, röportaj ve hikayelerinin derlemesinden oluşan belgesel, The Beatles: Eight Days a Week. Şezlonga uzanıp film izlemenin tadına varmak isterseniz bu Çarşamba başka yere söz vermeyin!


Önerilen yazılar