Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!   

KONSER

Romain Leleu & Muhiddin Dürrüoğlu & Valonya Kraliyet Oda Orkestrası 

3 Aralık – İş Sanat

Piyanist Muhiddin Dürrüoğlu ve ünlü klasik trompetçi Romain Leleu, oda topluluğu Orchestra Royal de Chambre de Wallonie ile birlikte İş Sanat sahnesine çıkıyor. Ludwig van Beethoven’ın 250. yaşının kutlandığı bu yıla özel olarak bestecinin orijinalini yaylı quartet için yazdığı “Quartette Serioso op. 95” adlı eseri de konser programına eklendi.

Prag Virtüözleri Orkestrası ve Şefika Kutluer

3 Aralık – Ankara Üniversitesi DTCF Farabi Salonu

“Sihirli Flüt” ünvanlı uluslararası sanatçımız Şefika Kutluer adına düzenlenen festivalin 10.su, 3 Aralık’taki Prag Virtüözleri Orkestrası ve Şefika Kutluer konseriyle başlıyor. Kutluer daha önce de Prag Virtüözleri Şefika Kutluer ile Avrupa’nın farklı şehirlerinde konserler vermişti.

Virtuosi Di Praga

Winterreise

4 ve 6 Aralık – Kadıköy Süreyya Operası 

Winterreise konseri ile kışa yolculuk başlıyor. Franz Schubert’in en önemli şarkı dizilerinden, Alman klasik müziğindeki şan metodu ve tekniği üzerinde büyük etkiler bırakan Winterreise yani Kış Yolculuğu, bariton Kevork Tavityan ve piyanist Can Okan tarafından Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’nde sunulacak. 

Cazino: Hakan Bahar

7 Aralık – touché, Zorlu PSM

Hakan Bahar, yüksek modayı, nostaljiyi, bir dönemin estetik kültürünü ve müziğini eşi benzeri olmayacak bir deneyimle sunmaya devam ediyor. Bahar, bu kez de caz tınılarına dokunduğu yeni projesi Cazino ile benzersiz ve çağdaş bir gazino deneyimi için touché sahnesinde!

SAHNE SANATLARI

Uyuyan Güzel

3, 5, 7, 10 ve 12 Aralık – Kadıköy Süreyya Operası

Balenin en önemli eserlerinden biri olan Uyuyan Güzel, ihtişamıyla gri kış günlerine renk katacak. Çaykovski’nin yazdığı muhteşem müziklerle balenin bütün farklı kavramları ve güçlüklerle dolu bale adımları bu eserde en doğal biçimde birbiriyle kaynaşıyor. 

Stefan Zweig’ın Çöküşü

3  ve 9 Aralık – CerModern

Avusturya’lı yazar Stefan Zweig ve eşi Lotte Altmann’ın Nazi Almanyası’ndan Brezilya’ya kaçmalarını ve savaşın buhranına dayanamayıp intihar etmelerinin hüzün dolu hikayesini anlatan bu yeni tiyatro yapıtı, Zweig’ın hayatının son günlerini takip ediyor. Oyun hem Avrupa’nın çöküşü hem de yazarın otobiyografisi niteliğini taşıyor. 

Harem Kabare

6 Aralık – İzmir AKM / 7 Aralık Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Okan Bayülgen’in hem yazdığı hem yönettiği hem de rol aldığı Harem Kabare’de sahneye çok farklı ve eğlenceli kadın karakterler çıkıyor. Üstelik bu kadınlar size, kendiniz, arkadaşlarınız, geçmişteki ya da gelecekteki haliniz kadar tanıdık gelecek. 

SERGİLER

Düzenli Delilik

5 Ocak’a kadar – Akbank Sanat

Gerçeklik ve diğer anlamsızlıklar üzerine bir sergi olan Düzenli Delilik’te farklı birçok alan ve disiplinden çağdaş sanatçıların eserleri yer alıyor. İçinde bulunduğumuz sözde bilgi çağında bize sayısız ekran ve medya kanallarıyla ulaşan bilgi kavramını gözden geçiren sergi aynı zamanda bilinen entelektüel hegemonyayı sorguluyor.

SİNEMA

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

18. yüzyıl sonlarında Britanya’da genç bir kadının portresini yapmakla görevlendirilen bir sanatçının hikayesini konu eden Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’nde, izole bir adada yaşayan genç bir ressam Marianne ile manastırdan yeni ayrılan Heloise’in arasında gelişen beklenmedik bir yakınlaşmayı izleyeceksiniz.


Önerilen yazılar