Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!   

KONSER

Gary Smulyan & Ralph Moore Band

8 Ekim – Nardis Jazz Club

Garanti BBVA Güz konserleri bu ay caz dünyasının önemli isimlerini ağırlamaya devam ediyor. New Yorklu, 6 Grammy ödüllü bariton saksafoncu Gary Smulyan ile olağanüstü müzisyenliği için Lenny Johnson Anma Ödülü’ne layık görülen caz saksafoncu Ralph Moore, Nardis sahnesinde olacak. 

Zeynep Özyılmazel

11 Ekim – Zorlu PSM, touché

Zeynep Özyılmazel caz ve pop şarkılarından oluşan zengin repertuvarı ile geniş bir hayran kitlesi oluşturdu. Özyılmazel, caz, bossanova, Latin caz ve eskimeyen Türkçe parçaları caz tadında yorumladığı “A Taste of Jazz” projesi ile touché’nin konuklarına hoş melodilerle dolu bir akşam yaşatacak.

Zeynep ozyilmazel

Büyük Ev Ablukada

12 Ekim – Jolly Joker Ankara

Kurulduğu günden bu yana kendine özgü tarzı, müziği ve şarkı sözleriyle büyük ilgi görerek bir fenomene dönüşen Büyük Ev Ablukada, Jolly Joker Ankara’da gerçekleşecek konserinde yine eğlenceli tavırlarıyla, seyirciyle kurdukları güzel iletişimle ve çeşitli sürprizleriyle her zamanki rengarenk, canlı performanslarını sergileyecek. 

buyuk ev ablukada

SAHNE SANATLARI

Don Kişot

10 & 12 – Süreyya Operası, İstanbul

Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı olan Don Kişot’un, yaveri Sancho Panza ile yaşadığı maceraları anlatan eserin bale yorumu, geçtiğimiz sezon büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Biletleri hızla tükenen gösteri, bu sezona da damgasını vuracak gibi görünüyor. 

don kisot

V. Murad

12 Ekim – Bornova Kültür ve Sanat Merkezi

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 5. Murad adlı 2 perdelik balenin prömiyerini Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirecek. Eserde, piyano çaldığı ve bestekar olduğu bilinen 5. Murad’ın bazı besteleri de yer alacak. Balede, Sultan 5. Murad’ın 3 aylık saltanat dönemi sonrası Çırağan Sarayı’ndaki yaşamı canlandırılacak.

V Murad

FESTİVAL

Engelsiz Filmler Festivali

7-9 Ekim İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi / 11-13 Ekim Eskişehir, Yunus Emre Kültür Merkezi / 16-20 Ekim Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi & Goethe-Institut Ankara

Avrupa’da faaliyet gösteren 6 film festivali tarafından, sinemaya erişimin yaygınlaşması amacıyla kurulan Be In! Erişilebilir Festivaller Ağı, ilk ortak çalışması olarak 6 kısa filmden oluşan bir seçki hazırladı. Bu özel kısa film seçkisi 7. Engelsiz Filmler Festivali’nde üç şehirde seyircilerle buluşuyor. 

Engelsiz Filmler Festivali

SERGİLER

Aslı Ekim – ‘Gece Gezenler’

31 Ekim’e kadar – Trump Art Gallery, İstanbul

Aslı Ekim’in ‘Gece Gezenler’ adlı kişisel resim sergisi, sanatçının Türk mitolojisinin canavarları üzerine yaptığı uzun soluklu araştırmalar üzerine kurulu. 35’e yakın eserin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu sergideki her resim ayrı bir hikayeyi anlatsa da, eserlerin tümü aynı kültüre ait birbirinden farklı ve güçlü karakterler üzerine.

Gece Gezenler

SİNEMA

Acı ve Zafer

Almadovar’ın en yeni filmi Acı ve Zafer, yönetmen Salvador Mallo’nın geçmişten bugüne yaptığı seçimleri ve yaşamında iz bırakan olayları konu ediyor. Filmde, Mallo’nun hayatına yön veren önemli olaylara değiniliyor. Film, hem özgün yönetmen Almodovar’ın hem de onun favori oyuncusu Banderas’ın dönüşünü müjdeleyen bir yapıt. 


Önerilen yazılar