Hangi Cilde Hangi Maske?

Cilt bakımının ayrılmaz bir parçası olan yüz maskelerini nasıl seçmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Maskeler, cilt bakımının temizleme ve nemlendirme gibi temek adımlarının etkisini artırmaları nedeniyle bakım rutininize mutlaka eklenmesi gereken kozmetik ürünleri. Ancak tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi maske seçiminde de yanlış türde bir ürüne yönelmek cildinize fayda yerine zarar verebilir.

Temel maske türlerini tanımak, hangisinin hangi cilt tipine uygun olduğunu öğrenmek ve doğru maskeyi cilt bakım rutininize eklemek için hemen maske rehberimize göz atın.

Kil Maskeler

Kil bazlı maskeler yağlı ve akne problemli ciltler için uygundur çünkü kilin ciltteki fazla yağı yok etme özelliği vardır. Üstelik kil bazlı maskeler ciltte akne oluşmasına neden olan bakterileri de öldürür. Cildi yumuşatıp pürüzsüzleştirirken aynı zamanda sıkılaştırır, gözenekleri tıkamadan onların küçülmesini sağlar.

Krem Maskeler

Adından da tahmin edebileceğiniz üzere, krem maskeler daha çok cildi nemlendirmek ve yumuşatmak amacıyla kullanılır. Dolayısıyla normal ve kuru ciltler için uygundurlar. Aynı zamanda anti-aging özelliklerine de sahip olan bir krem maske tercih ettiğinizde cildinize gençlik ve enerjiyle dolu bir ışıltı katabilir; yılların bıraktığı izlerin silinmesini sağlayabilirsiniz.

Jel Maskeler

Jel maskeler genel olarak bütün cilt tiplerine uygun olsalar da daha çok hassas veya kuru ciltler için önerilirler. Genelde hafif bir yapıya sahip olan jel maskeler, cildinizi aynı anda gerginleştirip sıkılaştırırken diğer yandan ona hızla nem kazandırır. Aloe vera gibi bitkilerle üretilen jel maskeler cildinizi yatıştırıcı özellikleriyle de bilinir.

Çamur Maskeleri

Kil maskeler gibi, çamur maskeleri de yağlı ve sivilce sorunu yaşayan ciltler için uygundur. Ancak kil cildi daha fazla kuruturken çamur maskeleri cildin doğal yağ dengesini daha iyi korur. Yani cildinizin aşırı bir yağlanma problemi yoksa, çamur maskesi sizin için kil maskesinden daha uygun bir tercih olabilir.

Soyulan Maskeler

Yüzünüze sürdükten bir süre sonra soyarak çıkarttığınız ‘peel-off’ maskeler bu soyma işlemi sırasında kiri ve ölü hücreleri de söküp alır. Tüm cilt türleri için uygun olan peel-off maskeler cidinizi çevresel faktörlerden dolayı yerleşen toksinlerden arındırarak ona saf, taze ve tertemiz bir his kazandırır.

Kağıt Maskeler

Son zamanlarda, özellikle Uzak Doğu’dan gelen güzellik trendleriyle birlikte, kozmetik dünyasının favorisi olan kağıt maskeler birçok cilt tipine uygun çeşitleriyle cildinize bakım yapmanın pratik bir yöntemi haline geldi. Yüzünüzü kaplayan kağıt sayesinde maskenin etkisi daha da artarken kullanımının kolaylığı ile de diğer maskelere göre biraz daha avantajlı. Piyasada anti-aging’den nemlendirme özelliği taşıyan kağıt maskelere, arındıcı kağıt maskelerden sıkılaştırıcı olanlara kadar birçok kağıt maske çeşidi bulunuyor.


Önerilen yazılar