Hayaller ve Mitler

İstanbul Maslak’ta çalışan kaç kişiyiz? İşine gitmek için metrodan ofisine yürüyenler, arabası ile Maslak trafiğinin içinde saatlerini harcayanlar olarak bu koca plaza insanlarının birer parçasıyız. Bildiğiniz üzere her gün yüzlerce kişi Maslak bölgesinde uğrar çalışır ve geri döner. Peki o plazaların birinin girişinde bir modern sanat müzesi olduğunu söylemiş olsak kaç kişiyi inandırabiliriz?

Elgiz Müzesi Hakkında

Elgiz Müzesi Koleksiyonu 2001 yılında Dr. Mimar Can Elgiz ve Sevda Elgiz tarafından kurulmuş özel bir koleksiyon müzesidir. Gayrimenul yatırımları ile bilinen mimar İstanbul’daki “Giz” markalı gökdelenleri yapan iş adamı olarak bilinir. Bilinen diğer bir yönü ise tam bir sanat düşkünü olmasıdır. Midilli’den göçen ailesindeki kökenlerinde koleksiyonerlik olan Elgiz hakkında merak ettiklerinizi Can Elgiz ve Koleksiyonerlik isimli röportajından okuyabilirsiniz.

2010 yılında 2000 metrelik terasını her yıldan farklı bir tema ile genç ve deneyimli sanatçılara platform oluşturan açık hava heykel ve art sergi alanına dönüştürmüştür.

Elgiz Müzesi Nerede ?

Elgiz Müzesi Yenikapı – Hacıosman Metrosu’nun İtü-Ayazağa İstasyonu Plazalar çıkışında, Maslak Meydan Sokak’taki Beybi Giz Plazanın girişinde bulunuyor.

Hayaller ve Mitler Sergisi

Küratörlüğünü Billur Tansel’in üstlendiği “Mitler ve Hayaller” sergisi, doğa ve insanın zaman içindeki dönüşüm ve evrimleşme yolculuğunu, ekozofi ve kendini yenilemek kavramlarını sorguluyor ve bakış açılarını sunup düşündürmeye sevk ediyor.

Çıkış noktası olarak ekolojik kriz ve beraberinde getirdiği kaygılar olan sergide, iklim krizi ile ortaya çıkan ve beklenmedik değişiklikler ile insanların yaşamak için kullandığı malzeme atıklarının sisteme verdiği zararları gözlemlersiniz.

Buradan hareket ile insan-doğa, davranış ve varoluş, dünyaya karşı sorumlulukların irdelendiği eserleri incelemek mümkün.

46 farklı sanatçının eserinin sergilendiği koleksiyona kendi eserleriyle katkıda bulunmak üzere farklı sanatçılar davet edilmiştir. Sergi öncesinde İzmir’deki Arkas Sanat Merkezi’nde Mart-Temmuz 2022 de sergilenmişti.

Sergi 15 Ocak 2023 tarihine kadar adresinde sergilenecek. Zaman ayırmanızı tavsiye ederim:

Yazar: Cengiz Selçuk

www.cengizselcuk.com


Önerilen yazılar