MAKALE

Hayatınıza Sadelik Katacak Minimalist Dekorasyon Ö...

Hayatınıza Sadelik Katacak Minimalist Dekorasyon Önerileri

Sonbaharda sadeleşmekten yanaysanız, işte evinizde minimalist bir hava oluşturmanıza yardımcı olacak dekorasyon ipuçları…

Yoğun şehir hayatının yorucu, hızlı ve karmaşık akışından sıyrılmak için evimizde kendimizi huzurlu hissedeceğimiz yaşam alanlarına daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Mies Van der Rohe’nin ünlü sözü “Az çoktur” ya da orijinal deyişiyle “Less is More” ilkesine dayanan minimalist akım; fazlalıklardan arınarak sakin, dengeli ve konfor odaklı bir yaşam fikrini destekliyor.

4 adımda kalabalıktan uzaklaşıp sadeleşerek, dingin ve huzurlu bir mekân oluşturabilirsiniz…

1- Fonksiyonellik Ön Planda
Minimalist dekorasyonun en önemli unsurlarından biri fonksiyonelliktir. Hem alanın doğru bir şekilde kullanılması hem de eşyaların, evde konforu artırmaya yönelik olarak işlevsel olması önemlidir. Bu nedenle minimalist dekorasyon stilini evinize uyarlamak istiyorsanız ‘güzel göründüğü için’ eşya satın almaktan kaçınmalısınız. Her eşyanın bir amacı olmalıdır. Bununla birlikte ‘daha az eşya, daha çok alan’ ilkesine uyarak eşyalarınızı minimum seviyede tutup ferah alanlar tasarlamalısınız.

2- Nötr Renklerden Gelen Dinginlik
Minimalist dekorasyonun ikinci adımı ise kendinize iki veya üç tondan oluşan renk paleti belirlemektir. Evinizin dekorasyonunu oluştururken yararlanacağınızın bu renk paleti en büyük kurtarıcınız olacaktır.  Mobilya seçiminizde beyaz, gri veya siyah gibi nötr renkleri tercih edebilirsiniz. Daha sıcak bir görünüm isterseniz bej veya kahverengi tonlarını da kullanabilirsiniz. Bu renkler birlikte kombinlendiğinde hem mekâna modern bir görünüm katar, hem de diğer renk ve materyallerle kolay uyum sağlar.

3- Dekoratif Aksesuarlar ile Özgün Dokunuşlar
Minimalist dekorasyonda, tekdüze görünümden uzaklaşmak için dekoratif aksesuarlar büyük önem taşımaktadır. Dekorasyon ürünlerinde de mobilyalarda olduğu gibi sadeliğe önem vermek gerekmektedir. Dolayısıyla ev dekorasyonunda yalınlığın getirmiş olduğu huzur verici havayı, zevkli aksesuar seçimleri ile detaylandırabilirsiniz. Şık bir tablo, sanatsal bir obje veya aydınlatmalar ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Kadife, ahşap, keten gibi farklı malzemelerde dekorlar ekleyerek yaşam alanınıza karakter kazandırabilirsiniz. Örtüler, kilimler ve yastıklar, gibi yardımcı unsurlar, mekâna derinlik ve sıcaklık katabilir. Bitkilere yer vererek alanınızı doğal bir şekilde güzelleştirebilirsiniz.

4- Doğal Işık ve Aydınlatma
Doğal ışığın bol olduğu bir mekân, sadece daha estetik değil, aynı zamanda daha huzurlu bir mekân demektir. Ferah bir dekorasyon oluşturmak için perdeleri açık tutarak ya da ince tül perdeler kullanarak dışarıdan gelen ışıktan daha çok yararlanabilirsiniz. Ayrıca, LED ışıklar gibi enerji tasarruflu aydınlatma çözümleriyle de mekânınıza modern bir dokunuş katabilirsiniz. Yalın bir tasarım çizgisi ile öne çıkan lambaderler ile dekorasyonunuzla uyumlu bir görüntü oluşturabilirsiniz.


Önerilen yazılar