Hayatınızı Kondo layın

KonMari metodunu duydunuz mu? Japonya kökenli bu metot, evinizdeki fazlalıklardan kurtulmanızın ötesinde hayatınızın değişeceğini iddia ediyor.

‘Gardırop detkosu’, ‘minimal yaşam’ veya ‘evdeki fazlalıklardan kurtulmak’, uygulayabilsek de uygulayamasak da, yabancı olmadığımız konseptler. Kitabı Amerika, Japonya ve İngiltere’de ‘best-seller’ olan Japon yazar Marie Kondo ise yarattığı KonMari metoduyla buna bambaşka bir yaklaşım getiriyor.

KonMari metodunun ana felsefesi özetle, hayatınız için artık bir ‘neşe kaynağı’ olmayan tüm eşyaları terk etmekte yatıyor. Bunun, bütün evi düzene sokmak için etkili bir felsefe olmasının yanında, sizi daha duyarlı ve iyimser yapacağını söylüyor Marie Kondo. Bu metodda önemli olan atabileceğiniz kadar çok şeyi atmak değil, sizi mutlu edenleri tutup diğerlerinden kurtulmak. Yani “Bir eşyayı gerçekten samimi bir şekilde sevmiyorsanız evinizde yeri yok demektir,” diyor Kondo. Başta kulağa zor ve tuhaf gelebiliyor, ancak özellikle de giysilerle kurduğumuz “Kilo verince giyerim,” gibi yüzeysel bağları koparmamızı sağlayabilecek bir yaklaşım aynı zamanda.

KonMari metodunun uygulaması ideal yaşam biçimizini hayal etmekle başlıyor, ilk kural ise odaya göre değil, eşyanın kategorisine göre bir eleme yapmak. Yani önce mutfaktan başlamak yerine, örneğin kitapları elemeye başlamalısınız. Tüm fazlalıklardan kurtulduğunuzda ise elinize kalan eşyaları dağınıklık yaratmayacak ve aradığınızda hemen bulabilecek şekilde düzenlemeniz gerekiyor. Kondo, bunun için giysileri nasıl katlayacağınıza kadar anlatıyor.

KonMari metodu ilginizi çektiyse ve denemek için bir şans vermeyi düşünüyorsanız, sizi yönlendirecek bir mobil uygulaması da var. Sizce kışa girmeden evdeki fazlalıklardan kurtulmak ve daha iç açıcı bir düzene kavuşmak için KonMari metodu iyi bir sebep olabilir mi?

 

 


Önerilen yazılar