Hem Kolay Hem Sağlıklı

Yapması en kolay egzersizlerden olan yürüyüşün hem bedensel hem psikolojik birçok faydası da bulunuyor.

En temel fiziksel aktivitelerden biri olan yürüyüş, her yaştan kişiye önerilen bir egzersiz. Çünkü her yaşta korkmadan yapılabilecek bir spor olan yürüyüşü ister evdeki yürüme bandında, ister spor salonunda ya da açık havada yapmak mümkün. Ayrıca yürüyüş, rahat bir ayakkabının dışında özel bir ekipman gerektirmeyen, ekonomik bir aktivite. Çocuklar ve gençler için yürüyüş tek başına yeterli bir fiziksel aktivite olmasa da yaşlı bireyler için ideal bir spor türü. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Dyt. Dilara Süngü Bulut, yürüyüşün sağlığımıza olan faydalarını şöyle açıklıyor.

Yürüyüş ve düzenli egzersizler özellikle gençlerde kas kuvvetini artırıyor ve buna paralel olarak kas kütlesi de büyüyor. Düzenli egzersiz ile kas kütlesi ve kuvveti artınca eklem kontrolü, kondisyon ve dayanıklılık gelişiyor. İleri yaşlarda ise daha hareketsiz bir yaşama geçildiği için total kas kütlesinde ve kas kuvvetinde azalmalar başlıyor. Düzenli yürüyüş yapıldığında ise denge ve koordinasyon artırılarak vücut postürünün korunması sağlanıyor ve omurga sağlığı korunuyor.

Hareketsiz yaşam tarzının bir diğer dezavantajı da fazla kiloya ve dolaylı olarak kalp hastalığı, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklara risk oluşturması. Sağlıklı kilomuzu korumak ya da kilo vermek için beslenmemizdeki kalori miktarını azaltmak yeterli olmuyor. Enerji yakmak için fiziksel aktivitede bulunmamız da gerekiyor. Yetişkinlere haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta aktivite yapmaları öneriliyor. Haftada 5 kez, 30 dakika yürüyüş yapmak sağlık açısından en ulaşılabilir, en kolay ve en ekonomik fiziksel aktivite. Egzersiz yapmak kan şekerinin kontrolü konusunda da faydalı. Düzenli egzersizle birlikte yiyeceklerin sindirimi sonucu oluşan glikozun, kas dokuları tarafından kullanılması hızlanarak kan şekeri düzenlenebiliyor.

Tüm bunların yanı sıra yürüyüş yapmak depresyon, anksiyete ve stres semptomlarını da azaltıyor. Yürüyüş sırasında hipofiz bezinden salgılanan endorfin hormonu sayesinde zevk alma duyumuz gelişiyor. Yürüyüş yaparken salgılanan endorfin hormonu kaygılarımızdan kurtulmanıza yardımcı oluyor.


Önerilen yazılar