Hermès Göz Kamaştırıyor

Hermès Maison’un yeni koleksiyonu, algılarla oynayan yedi renkli bir enstalasyon eşliğinde Milano Tasarım Haftası’nda tanıtıldı.

Tasarladığınız ürün ne kadar iyi olursa olsun, onu nasıl sunduğunuz çok önemli. Her şeyin hızla tüketildiği bugünlerde akılda kalıcı bir sunum yapmıyorsanız ürünlerinizin de akılda kalma ihtimali düşüyor. Fransız lüks moda ve akseuar markası Hermès de bunun bilincinde olmalı ki, son koleksiyonunu Milano Tasarım Haftası’nın baş döndüren kalabalığında bile öne çıkacak, sosyal medyada bolca paylaşılacak, göz kamaştıran bir projeyle tanıttı.

Museo della Permanente’de tanıttığı 2018-2019 ev koleksiyonunda, mobilyalar, ev tekstili, aksesuarlar ve duvar kağıtları bulunuyor. Ancak koleksiyonun en az kendisi kadar ilgi çekense Hermès Maison’un artistik direktörü Charlotte Macaux Perelman ile Alexis Fabry’nin yarattıkları mimari enstalasyon projesi oldu. Hermès koleksiyonunu, tam 150 bin adet Fas’a özgü parlak seramikle tamamen kaplanmış yedi ayrı yapının içinde sunarak ziyaretçileri 360 derece sarmalayan göz kamaştırıcı ve akılda kalıcı bir atmosfer yarattı. Her biri tek bir rengin iki farklı tonuyla tasarlanan bu yedi odanın yaattığı fon ve içerideki dramatik ışıklandırmalar, sunulan objelerin tasarım etkisini katladı. Tangram kutusu, porselen vazolar ve tepsiler gibi objeler odalardaki geometrik formların üzerine yerleştirilerek tanıtıldı.

Hermès koleksiyon tanıtımının açılışında, tasarım ve görsel sanatları bir de performans sanatıyla birleştirdi. Seramiklerle aynı renk tonlarında giyinmiş sanatçılar, adeta enstalasyonla bir bütün oluşturacak figürler sergileyerek vurucu etkiyi artırdı.


Önerilen yazılar