MAKALE

Hızı ve Zamanı Görselleştiren Motosiklet

Hızı ve Zamanı Görselleştiren Motosiklet

Bu bakır kaplı motosiklet hareketin estetiğini vurgulamasıyla hız hissini, zamanla oksitlenmesiyle ise yaşam döngüsünü görselleştiriyor.

 

İtalyan tasarımcı Mario Trimarchi’nin imzasını taşıyan bu özel motosiklet alışıldık aerodinamik kıvrımlara bir meydan okuma niteliği taşıyor adeta. De Castelli için özel olarak tasarlanan bu motosikletin en önemli özelliği bakırla kaplı olması. Araç bakırın zamanla doğal olarak oksitlenme özelliği sayesinde önümüzdeki yüz yıl içinde tamamen renk değiştirerek yeşile dönecek. Böylelikle hem yaşam döngüsünün hayattaki kaçınılmaz rolüne işaret ederken hem de her gün, bir önceki günden çok az da olsa daha farklı görünmesiyle zaman kavramını vurgulamış oluyor.

İç kısmındaki motorunu gizleyen bakır gövdesi, tıpkı zaman kavramını görselleştirdiği gibi hız hissini de görselleştirmek için tasarlanmış. Daha ilk bakışta bile hareket ediyormuş gibi görünen Samotracia isimli bu motosiklete, yüksek hızlı sürüşlerin fiziksel ve zihinsel heyecanının somutlaştırılmış hali diyebiliriz.

Bu hissi yaratmak için aeordinamik çizgilere değil, optik illüzyona yoğunlaşan bir gövdeyle tasarlanmış. Çizgilere bölünmüş bakır gövdesi, adeta ‘time lapse’ modunda çekilen bir fotoğrafın estetiğini taşıyor. Tasarımcı Trimarchi de uzun bir süredir hızın nasıl görselleştirileceği üzerine düşünüp taşınmış. Bunun üzerine ortaya çıkardığı bu özel motosiklet de hem hızı hem de geçen zamanı somut bir objede yansıtmayı başarmış. Eşyalarla aramızdaki ilişkinin geçiciliğine ve eskime kavramına da böylelikle bambaşka bir açıdan yaklaşabilmiş.


Önerilen yazılar