MAKALE

Hızlanmak İçin Yavaşlayın

Hızlanmak İçin Yavaşlayın

Bazen kişisel gelişim yoluna dizilmiş engeller, hayatın temposunu düşürerek açılabilir…

Baharın gelişi, doğanın canlanması, bizi kışın girdiğimiz inziva modundan çıkarıyor. Bu dönem içimize dönüp kendimiz üzerine çalışmak için ideal. Kişisel gelişim uzun bir süreç olsa da zorlu bir yol olmak zorunda değil. Bazen daha az şey yaparak daha fazla gelişebiliriz. Kulağa çelişkili gelse de ileri gitmenin en iyi yöntemi anda kalmak. Hayallerinize ulaşmak için amaçlarınızın bilincinde olmalısınız. İşte zihninizi anda kalmak ve yavaşlamak için eğitmenize yarayacak üç ipucu.

Uyku Düzeninizi Değiştirin

Genel anlamda işlevsel kalmaya ve kendimizi iyi hissetmeye devam etmemiz için uyku hayati bir faktördür. Ama uykunun zamanlaması da çok önemlidir. Kuşkusuz erken kalkmak, işe başlamadan önce size kahvaltınızın keyfini çıkarmak, spor ya da meditasyon yapmak gibi aktivitelere zaman tanır. Güne böyle yavaş başlamak devamında da harika değişiklikler getirebilir. Erken kalkabilmenin başlıca kuralı ise erken uyumaktır. Eğer geç yatıp yedi ila dokuz saat arası uyumazsanız erken kalkmanın faydalarını görmeniz zor olur. Hem yeterli hem de kaliteli bir uyku, tüm vücudunuzun ve zihninizin sağlığı için çok önemlidir.

Düşüncelerinizi Susturmayı Öğrenin

Meditasyon yapmak kişiye iç huzuru ve netlik sağlar. Bir kere bu durgunluğa alıştığınızda meditasyon, gevşemek ve şimdiki ana dönmek için mükemmel bir araçtır. Eğer daha önce hiç meditasyon yapmadıysanız her gün 30 dakika gibi uzun bir süre meditasyon yapmayı hedeflediğinizde başarısızlığa uğramanız kaçınılmazdır. Bu nedenle meditasyon türleri arasından size en uygun olanın hangisi olduğunu bulun ve mutlaka 5-10 dakika gibi sürelerle, ufak adımlarla başlayın.

Yatmadan Önce Günlük Yazın

Günlük yazmak bilinçli düşünceyi uyandırır. Ancak aklınızdakileri sayfalara dökerken amacınız bu yazdıklarınızı birinin okuyup beğenmesi gibi bir şey olmamalı. Aksine sansürsüzce ve kesintisizce, tamamen kendiniz için yazmalısınız. Günlük tutmanın birçok yolu var, bunların en çok sevilenlerinden biri ise ‘şükran günlüğü’ tutmaktır. Gününüzü bitirirken küçük ya da büyük fark etmeksizin, varlığından şükran duyduğunuz şeyleri yazmak kendinizi çok daha hissetmenizi sağlayacak. Olumlu durumlara dikkatinizi vermek bunların daha sık farkına varmanıza ve hayatınızdaki en değerli şeylerin ne olduğunu anlamanıza yardım edecek.


Önerilen yazılar