MAKALE

Honda’nın Tarihine Tanıklık Edin

Honda’nın Tarihine Tanıklık Edin

Japonya’da bulunan Honda Koleksiyon Salonu sanal turu ile 300’den fazla aracı evinize getiriyor.

Kökleri 1940’lara dayanan Japon otomotiv markası Honda 70 yıllık tarihinin kilometre taşlarını Japonya’daki Twin Ring Motegi pistinde bulunan, 1998 yılında açtığı Honda Koleksiyon Salonu’nda sergiliyor. Covid-19’un dünyayı etkisi altına almasının ardından ise marka, yeni yaklaşımı ile sergisini sanal ziyarete açtı.

Böylece Honda severler otomobilden motosiklete ve çeşitli güç ürünlerine kadar uzanan kapsamlı ve özel koleksiyonu evlerinden çıkmadan sanal tur ile inceleyebiliyor, hatta bazı modellere özel videolarla geçmişin heyecanını hissetme şansını yakalıyor. 300 adedin üzerinde modelin sergilendiği sanal turda Honda tarafından üretilen ilk küçük otomobil T360 ve ilk tek kişilik F1 aracı RA271 gibi efsane araçlar bulunuyor.

Honda Koleksiyon Salonu üç kata yayılıyor. İkinci kat otomobil, motosiklet ve güç ürünleri bölümlerine ayrılmış. 1963 yılında tanıtılan ilk ‘kompakt spor’ model olan S500 bu alanın yıldızı olarak öne çıkıyor. Ayrıca 1967 yılında satışa sunulan ilk seri üretim mikro otomobil olan Honda N360 gibi Honda’nın en eski modellerinden bazıları da burada sergileniyor.

Serginin üçüncü katı ise Honda’nın yarış geçmişine adanmış. Bu alanda bugün de hala yarışan, Honda’nın tek koltuklu yarış otomobilleri, GT’ler ve motosikletler bulunuyor. Honda’nın yarış dünyasındaki önemli başarılarını gözer önüne seren yarış otomobillerinin de sergilendiği kat pist heyecanını yaşatıyor. Bu katta sergilenen araçlar arasından Brezilyalı pilot Ayrton Senna’nın yarıştığı McLaren-Honda veya Mike Hailwood’un Man Adası TT zaferlerine koştuğu altı silindirli RC166 gibi modeller öne çıkıyor.

 


Önerilen yazılar