MAKALE

İf te Bu Filmleri Kaçırmayın

İf te Bu Filmleri Kaçırmayın

Bağımsız sinemanın nabzını tutan İf İstanbul şehre geldiğinde, şüphesiz ki kaçırılmaması gereken filmleri erkenden bilmek ve bir an önce bilet kuyruğuna girmek gerekir…

Beyaz perdenin en heyecan verici festivali olarak en üst sıraya yerleştirebileceğimiz İf İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, İstanbul’da başladığı yolculuğunu diğer şehirlere de yayarak sürdürüyor. 16-26 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da, 02-05 Mart tarihleri arasında Ankara ve İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak olan festival, film seçkisinde bulunan 5 farklı filmi de 32 şehirde aynı anda gösterime sunmaya hazırlanıyor.

Sezon galasını ilk kez festivalde yapacak filmler, yılların eskitemediği kült yapımlar, müzik dünyasını beyaz perdeye taşıyan filmler ve kısalar bu yılın festival seçkisinde yine öne çıkıyor. Siz de biletleri çıkar çıkmaz tükenen festivalden geri kalmak istemiyorsanız, İf İstanbul’un en iyilerinden derlediğimiz seçkiye mutlaka göz atın!

Hayata Röveşata Çeken Adam

İsveçli yazar Frederick Backman’ın ünlü romanından yola çıkılarak çekilen bu İsveç filmi, İskandinav filmlerini sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım. Tam bir huysuz ihtiyar olan Ove’un bir kaza sonrası gelişen olaylar sonucu komşusu ile kurduğu dostluğu sıcacık bir şekilde anlatıyor.

Planetarium

Başrollerinde Natalie Portman ve Lily-Rose Depp’i gördüğümüz “Planeterium” 1930 larda geçiyor. Ölülerle konuşabilen iki gizemli kız kardeş, fırsatçı bir film yapımcısının dikkatini çekiyor. Bunun sonucunda Laura ve Kate kendilerini sanatla okültü bir araya getiren oldukça iddialı bir yapımın içinde buluyorlar. Kısacası “Planetarium”un oldukça karanlık bir film olduğunu söyleyebiliriz.

Ay Işığı

Bu yılın en iyi yapımı olarak görülen “Ay Işığı”, ırk meselesine parmak basıyor. Filmin siyahi Amerikalı baş karakterinin 16 yıla yayılan erkek olma yolculuğunu, insanın içine işleyen bir aşk ve özlem hikâyesini ve birbirimize bağlanma ihtiyacımızı büyülü bir şekilde beyaz perdeye yansıtıyor.

David Lynch: Yaşam Sanatı

‘Sanat Hayat İçindir’ kategorisinde kendine yer bulan Jon Nguyen filmi, David Lynch’in küçüklükten bu yana kendi hayat hikayesini anlattığı, biyografik bir film. Arşiv görüntüleriyle harmanlanan “Yaşam Sanatı”, Lynch’in çocukluğunu anlattığı, resimler yaptığı, kısa filmlerini çektiği yıllara götürüyor seyirciyi.

Koca Dünya

Yerli sinemanın festivaldeki temsilcisi olarak sayabileceğimiz etkileyici Reha Erdem filmi “Koca Dünya”, Ali ve Zuhal’in zorluklarla dolu hayatını anlatıyor. Kardeş olduklarına inanarak yetimhanede büyüyen bu ikiliyi, ilerleyen yıllarda daha acımasız bir hayat hikayesi bekliyor.

Buster’ın Hasta Kalbi

Sevilen dizi “Mr. Robot”daki başarılı oyunculuğu ile dikkatleri üzerine çeken Rami Malek, bu film ile sinemaya transfer oluyor. Filmin baş karakteri Buster, yaşadığı sanrılarla üç farklı karakteri birden yansıtıyor. Film bilim kurgu ile psikolojik gerilim sınırlarında geçen, ilginç bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Sosis Partisi

Seth Rogen’in uzun zamandan beri senarist olarak üzerinde uğraştığı animasyon film “Sosis Partisi”, rahatsız bir komedi filmi olarak karşımızda. Marketten alınan yiyeceklerin seçildikleri için mutlu olmalarının akabinde, insanlar tarafından yenilerek öldürüleceklerini anlayıp dehşete kapılmalarını ve bir karşı devrim başlatmalarını anlatıyor.

Mutlak Kadınlar

Kadınların kırılganlığına, aynı zamanda da dayanıklılığına değinen “Mutlak Kadınlar”, birbiri ile bağlantısı olmayan 3 kadının hikayesini anlatıyor. Başrollerinde Michelle Williams, Kristen Stewart ve Laura Dern’in bulunduğu film, kadınların dünyasına değinen, şiirsel bir yapım olarak karşımızda.

T2 Trainspotting

Kült film “Trainspotting”in devam filmi olan T2, galasını İf film festivali ile yapıyor. Irvine Welsh’in Porno isimli kitabından yola çıkan devam filminde, ilk filmde yer alan ana karakterlerin 20 yıl sonraki halleri anlatılıyor.

iffilmfestivali_02


Önerilen yazılar