İlhamını Ay Işığından Alıyor

MB&F ve Stepan Sarpaneva’nın işbirliğinden doğan MoonMachine 2, gerçeklikle illüzyon arasındaki ince çizgide duran bir sanat eseri adeta.

Maximilian Büsser & Friends (MB&F), geleneksel saatçiliği fütüristik ve alışılagelmişin dışında tasarımlara dönüştürebilen Cenevre, İsviçre menşeli bir firma. Zaman zaman da kendileri gibi diğer bağımsız saat tasarımcılarıyla işbirlikleri yaparak mevcut modellerinde güncellemeler yapıyorlar. Daha önce Legacy Machine saat modelleri için Kari Voutilainen ile çalıştıkları gibi, bu sefer de ünlü Finli saat tasarımcısı Stepan Sarpaneva’yla birlikte Moonmachine 2 için bir araya gelmişler. Firma, bu tarz ortaklaşa çalışmaları “Performans Art” ismiyle tanımlıyor.

MB&F Moonmachine 2’nun tasarımında Can-Am yarış arabalarından esinlenilmiş. Bu süper yarış arabalarında koruyucu olarak kullanılan silindir çubukların, saatin ön kısmından konik arkalığa kadar uzanan “krom çubukların” tasarımında ilham kaynağı olarak kullanıldığını görüyoruz.

Moonmachine 2 bir sürücü saati ve bu modelde zamanı “optik prizmalar” sayesinde okuyabiliyorsunuz. Aslında, saat ve dakika diskleri çoğu diğer saatteki gibi kasanın içinde yatay bir şekilde duruyor. Saatin içine yerleştirilmiş ikili optik prizma ışığı kırıyor ve yatay olarak duran bu rakamları kullanıcısına, dikey bir şekilde okuyabileceği açıdan yansıtıyor. Bu yapıyı, denizaltıların suyun altından dışarıyı gözlemlemek için üstte ve altta 45 derecelik eğimle oturtulmuş ve yansıtıcı yüzleri birbirine paralel iki adet ayna içeren “periskoplara” benzetebilirsiniz.

Sıçrayarak ilerleyen saat ve dakika (Jumping hours & minutes) göstergesinin tam ortasında ise Stepan Sarpaneva’nın şu ana dek taşarlanmış en ince ay fazı tasarımı yer alıyor. Saatin rotorunun üzerinde yine Stepan Sarpaneva’ya özgü dokunuşları bulabiliyorsunuz. Stepan Sarpaneva’nın kendi yüzüne benzetilen ay fazı silüeti, ve meşhur mavi örümcek ağı yapısındaki gökyüzü, HM8’deki savaş baltası şeklindeki rotorun yerini almış.

Ölçüleri 49mm x 51.5mm x 19.5mm olan Moonmachine 2’nun, 30 metreye kadar su geçirmezlik özelliği ve 42 saatlik bir güç rezervi bulunuyor. Siyah titanyum, naturel titanyum, rose altın & titanyum gibi 3 farklı tonda olmak üzere, her bir renk tonundan 12 adetle limitli sayıda üretilmiş bu modelde, ayrıca  zamanı gösteren rakamlar bir önceki versiyonuna göre %20 oranında büyütülmüş.

Yazar: Mert Kalafat


Önerilen yazılar