MAKALE

İnkaların Büyüleyici Diyarı Peru

İnkaların Büyüleyici Diyarı Peru

İnka uygarlığının efsanevi şehri Machu Picchu, görkemli And Dağları ve leziz mutfağı Ile Peru, mutlaka seyahat listenize eklemeniz gereken, aklınızın bir köşesinde her zaman yer edecek ülkelerden biri…

Dünyanın en uzun nehirlerinden Amazon’un doğduğu topraklardayız. Peru, ziyaretçilerine çok sayıda sıradışı macera vaat eden, Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri olan Machu Picchu’ya evsahipliği yapan, farklı kültürüyle dikkat çeken, aynı zamanda zengin mutfağıyla gurmelere yepyeni lezzetler sunan her açıdan zengin bir ülke. Ayrıca her gidenin kendine göre farklı tatlar bulabileceği, arkeolojisi, doğal yaşamı ve insanlarıyla da sizi ilk bakışta etkileyecek yerlerden. İşte Peru seyahatinizin doyasıya tadını çıkarabilmek için birkaç öneri…

Amazon Nehri’nin Güzelliklerini Keşfedin

Dünyanın en büyük nehirlerinden Amazon’un doğduğu, doğal güzellikleriyle ünlü Peru’ya gitmişken, bu muhteşem nehirde bir gezinti yapmadan dönmeyin. Bu büyülü Amazon turunu Aqua Expeditions adlı firmanın son derece lüks teknesinde yapabilir; büyük pencerelere sahip odalarda manzaranın keyfini çıkarırken aynı zamanda pembe yunusları izleyebilir; Amazon’un ünlü uluyan maymunlarını görebileceğiniz keşif yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Amazon

Amazon Nehri

Aqua Expeditions

Aqua Expeditions

Aqua Expeditions

Aqua Expeditions

Dünyanın Yeni Gurme Başkenti

Özellikle gurmelerin son yıllardaki gözdelerinden biri olan Peru mutfağı, sadece sağlıklı değil aynı zamanda lezzetli de… ‘Füzyon mutfak’ kavramını gerçek anlamıyla içselleştirmiş Peru’da çeşit çeşit lezzet patlaması yaşayabilir ve bu ülkeye özel ‘criollo’ mutfağını tadabileceğiniz çok sayıda restorana rastlayabilirsiniz. Çiğ deniz ürünleriyle yapılan Ceviche; soslu kızarmış mısır taneleri olarak düşünülebilecek Cancha; Peru usulü kızarmış pirinç sayılabilecek Arroz chaufa bu gurme şehirde tadına bakabileceğiniz enfes lezzetlerden sadece birkaçı… Ayrıca Lima’da son zamanların trend restoranlarından La Picanteria ve dünyanın en iyi 50 restoranından biri olarak gösterilen Maido’ya uğramayı da ihmal etmeyin.

Ceviche

Ceviche

Cancha

Cancha

Arroz Chaufa

Arroz Chaufa

Machu Picchu

İnka İmparatorluğu’nun başkenti Cusco’dan sevimli bir tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Machu Picchu için boşuna “Bulutlara asılı şehir” dememişler. Doğanın insan zekasıyla birleşiminin bir kanıtı olan bu muhteşem şehirde ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerler ise Intihuatana Taşı, Güneş Tapınağı ve Üç Pencereli Oda.

Machu Picchu

Machu Picchu

Machu Picchu

Machu Picchu

Machu Picchu Güneş Tapınağı

Machu Picchu – Güneş Tapınağı

Machu Picchu Intihuatana Taşı

Machu Picchu – Intihuatana Taşı

Cuzco

Cuzco

Cuzco

Cuzco

Peru’nun Başkenti Lima

1535’te ‘Krallar Şehri’ olarak kurulan, Pasifik Okyanusu’nun dibinden yükselen dik falezlerin üzerinde yer alan Lima, İspanyol Sömürgecilik Dönemi’nin, Barok ve Neo-Klasisizm etkilerinin görüldüğü, karışık mimari tarzıyla dikkat çeken Güney Amerika şehirlerinden. 1988 yılında UNESCO tasarından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Cercado de Lima bölgesi ise San Francisco Manastırı, Lima Katedrali, Santo Domingo Manastırı ve Torre Tagle Sarayı gibi tarihi yapılarıyla mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Peru

Peru

Lima

Lima

Lima Santo Domingo Manastırı

Lima Santo Domingo Manastırı

Lima San Francisco Manastırı

Lima San Francisco Manastırı


Önerilen yazılar