MAKALE

İnternet Metaverse’e Mi Evriliyor?

İnternet Metaverse’e Mi Evriliyor?

Metaverse, sosyal teknolojilerin uzun yolculuğundaki bir sonraki evrim olarak yeni bir sayfa mı açıyor?

Geçtiğimiz haftalarda Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook Connect Konferansı’nda Facebook uygulamalarının ve teknolojilerinin yeni çatı markası Meta’yı duyurdu. Peki metaverse nedir ve hayatımızda neleri değiştirecek?

Aslında metaverse herhangi tek bir teknolojiyi betimleyen bir terim değil. Daha çok, bizim teknolojiyle girdiğimiz etkileşimde gerçekleşecek değişiklikleri ifade ediyor. Metaverse gerçek ve sanal dünyanın birleştiği bir “dijital dünya” olarak tanımlanabilir. Daha somut ifadelerle açıklamak gerekirse, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik ürünlerine ve hizmetlerine dayanan teknolojilerin yaygınlaşması bizleri bekliyor…

Metaverse, günümüzün çevrimiçi sosyal deneyimlerinin bir karışımı olarak bazen üç boyutlu ortama uzanacak ve bazen de fiziksel dünyada karşımıza çıkacak. Fiziksel olarak bir arada olamadığımız zamanlarda bile diğer insanlarla zengin deneyimler paylaşmamıza ve fiziksel dünyada yapamayacağımız şeyleri birlikte yapmamıza olanak tanıyacak.

Bazen üç boyutlu dünyayı kapsayarak bazen de fiziksel dünyada var olarak günümüzün çevrimiçi sosyal deneyimlerinin bir karışımı olarak öne çıkacak Metaverse’de, bugün bilgisayar veya telefon dendiğinde akla gelmeyen tamamen yeni kategorilerin yanı sıra arkadaşlarla bir araya gelmek, oyun oynamak, alışveriş yapmak gibi hayal edilebilecek hemen hemen her şeyi yapabileceğiz. Yani Metaverse’ün ​​eğlence, oyun, fitness, iş, eğitim ve ticarete kadar birçok alanı şekillendirmesi bekleniyor.

Ayrıca insanların ürünler alıp satabileceği bir dijital ekonomi de aynı zamanda. Daha şimdiden Metaverse’de araziler alınıp satılmaya başlandı. Tabii bu da blok zinciri teknolojisi, NFT gibi dijital ekonominin tüm bileşenlerinin Metaverse’de büyük bir rol oynayacağı anlamına geliyor.

Peki gerçekten Metaverse’de hologramımızla dünyanın öteki ucundaki bir konsere gidip yüzlerce insanla sanal olarak beraber vakit geçirip etkileşime girebilecek miyiz? Tanıtım videoları buna benzer fütüristik vaatler verse de henüz elimizdeki teknolojiler bu olasılıklara izin verecek kapasitede değiller. Örneğin VR gözlükleri halen çok büyük ve uzun bir süre takıldıklarında rahatsızlık verebiliyor. Artırılmış gerçeklik gözlükleri için de benzer şeyler söylemek mümkün. Yani uzmanlar, izlediğimiz bu demoların geleceğin nasıl olabileceğini gösterdiğini, ancak şimdiyi tam olarak yansıtmadığını belirtiyor. Fakat teknolojinin gelişim hızına baktığımızda, eğer Metaverse kullanıcılar tarafından da yeterince sahiplenilir ve bir balon olmadığı kanıtlanırsa, demolarda izlediklerimizin birkaç sene içinde gerçekleşmemesi için de hiçbir sebep yok.


Önerilen yazılar