Işıldayan Bir Cildin Şifresi

Korelilerin ‘7 tonik metodu’ adını verdiği yöntemle neme doymuş ve ışıl ışıl bir cilde kavuşabilirsiniz.

Kozmetik dünyasını kasıp kavuran K-Beauty akımı hayatımıza yeni ürünlerin yanı sıra yeni alışkanlıklar da kazandırıyor. Bunlardan bir tanesi de ‘7 Skin Method’ ya da dilimize geçen ismiyle ‘7 Tonik Metodu’. Burada ilginç bir bilgiyi vermeden geçmeyelim, Korecede skin ile tonik kelimeleri aynı anlama geliyor.

Tonikler Korelilerin güzellik rutinlerinin en vazgeçilmez ürünlerinden ve tonikten aldıkları etkiyi zirveye çıkarmak için de onu şimdi bahsedeceğimiz bu metodla yüzlerine uyguluyorlar.

7 tonik metodu, cildi bir sünger gibi düşünüyor. Kuru bir sünger, musluğu yüksek basınçla açmak yerine daha az, ancak sabit bir akışla açtığımızda çok daha iyi ıslanır. Aynı mantıktan yola çıkarak cildimizi de yavaş yavaş ve azar azar toniklediğimizde, cilt nemi çok daha iyi emebiliyor ve gerçekten fark yaratan bir biçimde ışıldıyor.

Bunu cilt bakım rutininize yedirmek çok basit. Cildinizi temizledikten sonra birkaç damla toniği ince bir makyaj pamuğu, ister ellerinizle yüzünüze ince bir katman halinde uygulayın. Üç dakika bekleyin ve bu kez parmaklarınızla ve yine nazik hareketlerle ince bir katman daha tonik sürün. Ardından yine bekleyin ve birkaç damla toniği bir kez daha cildinize parmaklarınızla kompres yaparak emdirin. Adından da anlaşılacağı gibi bunu yedi defa tekrar edip, cildinizde yedi tonik katmanı oluşturun. Son olarak cildinize kazandırdığınız bu yoğun nemi hapsetmesi için bir nemlendirici veya serum ile rutini tamamlayın.

Ciltteki nemi kademeli bir biçimde artırma mantığıyla ortaya çıkan bu metodun adı 7 tonik metodu olsa da sizin vaktiniz darsa bunu 3-4 katman şeklinde de uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde daha uzun bir cilt bakımı yapmak isterseniz 20 katmana kadar bile uygulayabilirsiniz.

Her cilt tipinin faydalanabileceği bu nem takviyesi için doğru toniği seçmeniz şart. Cildinize üst üste uyguladığınız için toniğin parfüm ya da alkol gibi tahriş edici içeriklere sahip olmaması gerekiyor. Eğer toniği 3 ya da 7 katman gibi daha kısa bir süre uygulayacaksınız bu işlemi her gün yapabilirsiniz ancak cildinizi 20 katman gibi uzun bir süre neme doyuracaksınız haftada bir de yeterli olacak.


Önerilen yazılar