Işıldayan Sushi’ler

Karanlıkta neon renkleriyle parlayan bu sushi’ler, ışıltılı bir lezzet deneyimine davet ediyor.

Birden fazla duyuya hitap eden yiyecek projeleriyle ünlü, Londra merkezli tasarım stüdyosu bu kez de karanlıkta ışıldayan sushi’lerin servis edildiği bir pop-up restorana imza attı. Abu Dabi’de düzenlenen Mother of the Nation festivali kapsamında açılan pop-up sushi barda sunulan fosforlu lezzetler, saykodelik ve sıra dışı görünümleriyle öncelikle gözlerde bir renk, ardından damaklarda bir lezzet patlaması yarattı.

Ultraviyole ışınlarla biyolüminesan içeriklerin birleşimiyle ortaya çıkan bu özel görüntü sayesinde tasarımcılar, uçuk bir renk yelpazesine sahip sushi tabakları ve kokteyller yaratabilmiş. Elektrik mavisi, neon yeşil ve pembe nigiri ile maki’lerin misafirlerde unutulmaz anılar bıraktığına hiç şüphe yok.

Bompas & Parr’ın yaptığı açıklamaya göre tüm minerallerin yaklaşık %15’i bu tür bir ışık altında capcanlı renkler yansıtabiliyor. Buna ‘elektron yer değiştirmesi’ deniyor, çünkü ultraviyole ışığından gelen enerji bazı atomları daha yüksek bir yörüngeye itiyor, ışık efekti ise atomlar normal yörüngelerine geri döndüklerinde gerçekleşiyor. Diğer bir deyişle, siyah ışık ultraviyole ışınlar saçınca atomlar da buna tepki olarak floresan ışık yaymaya başlıyor.

Bu doğal tepki, tonik, muz, biber ve bal gibi bazı özel besinlerde ve B2 vitamininde gerçekleşiyor. Doğal olarak ışıldayan diğer besinler arasında ise balıklar,mantarlar ve bir tür yeşil yapraklı sebze olan ‘shiso’ yer alıyor. Bompas & Parr, bu özel menüyü, saydığımız ışığa duyarlı bu besinlerin birçoğunu kullanmanın yanı sıra bazı ekstreler ve pigmentler ile daha da belirgin ve çarpıcı bir hale getirerek oluşturmuş.

Bu stüdyonun besinler yaratıcılığı birleştiren ilk projesi değil; daha önce de dünyanın en hafif tatlısı ve erimeyen dondurma gibi yine sınırları zorlayan yiyeceklerle dikkatleri üzerlerine toplamışlardı.


Önerilen yazılar