MAKALE

İstanbul Sokaklarının Gurme Lezzetleri

İstanbul Sokaklarının Gurme Lezzetleri

Sıradışı sunumlarla servis edilen sokak lezzetlerinin en iyilerini tadabileceğiniz gurme dükkanlarda hünerler konuşuyor, tatlar yarışıyor…

Son yıllarda gastronomi dünyasının yükselen trendlerinden biri de sokak lezzetleri. Bu nedenle çok sayıda şef, hünerlerini konuşturdukları minik dükkanlarda, sokak yemek kültürünü, kendi dokunuşlarıyla tanıtmaya çalışıyor. Bu gurme büfelerde ortaya çıkan dürümlerin, sosların ve farklı tatların tadına ise doyum olmuyor. İşte İstanbul’da da giderek yayılan gurme sokak lezzetlerinin en iyileri…

Pirinç

Türkiye nin ilk ve tek pirinç restoranı Pirinç, spesiyali olan siyah pirinçle son derece sağlıklı ve lezzetli tatları menüsünde bir araya getiriyor. Dünyada ‘superfood’ olarak adlandırılan, mineral ve vitamin açısından en zengin gıdalar arasında kabul edilen siyah pirinç; menüde kırmızı et, somon, tavuk ve brokoli gibi sebzelerle bir araya gelerek, vazgeçilmez bir gurme lezzete dönüşüyor. Maslak’ta şubesi bulunan Pirinç, ayrıca çok yakında sevimli servis aracı Pirinç Mobil ile daha geniş çapta hizmet vermeye başlayacak.

Pirinç Maslak

Pirinç Maslak

Pirinç Maslak

Pirinç Maslak

Pirinç Mobil

Pirinç Mobil

 

Basta

Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış iki deneyimli şef tarafından Kadıköy’de açılan Basta, şehrin sokak kültürüne bambaşka bir boyut kazandıran yerlerden. Adını, Fransız restoranlarında tabağın masaya servis edilmek için hazır olduğu anlamına gelen ‘Basta’ sözcüğünden alan bu minik dükkandaki favori lezzetler arasında sucuk, kuzu, vejetaryen ve tavuk dürümlerin yanısıra humus ve salata yer alıyor.

gurmesokaklezzeti_02

Basta

Basta

Farfara

Çeşit çeşit Hatay lezzetini tadabileceğiniz Farfara, aslında Culinary Institute of America’da eğitimini tamamlamış profesyonel bir şef olan Osman Bahadır’ın açtığı minik bir esnaf lokantası. Malzemelerin çoğu Antakya’dan geliyor. Antakya usulü içli köfte ve kaytaz böreği gibi yerel lezzetlerin yanısıra menüde anne köftesiyle yapılmış hamburger, salata çeşitleri ve sandviçler de bulunuyor.

Farfara

Farfara

Farfara

Farfara

Farfara

Farfara

Farfara

Farfara

Farfara

Farfara

 

 


Önerilen yazılar