MAKALE

İstanbul’da Yeni Trend: Oto Sanayi Mekanları

İstanbul’da Yeni Trend: Oto Sanayi Mekanları

 

Neler oluyor oto sanayide? Araba tamiri, kaporta-cila, lastik bakımı, jant, camlara film, alta neon…Yok merak etmeyin size bunlardan ya da arabanıza yapabileceğiniz yeni modifikasyonlardan bahsetmeyeceğim ☺

Bu yazıda size içinde müzik, sanat, yeme-içme, spor ve sosyalleşme olan ve İstanbul oto sanayi sitelerinde gelişen yepyeni bir dünyadan bahsedeceğim.

Kabul ediyorum, oto sanayiye gitme fikri gerçekten şaşırtıcı bir durum. Hani bazı yerler için “Orası tutmadı çünkü çok sapa” ya da “Yeri çok kötü” deriz ya; işte şimdi bahsedeceğim mekanlar, bu bahaneleri tamamen çürütüyor. Zira araba tamirhanelerinin arasına birbirinden oldukça farklı konseptlerle açılan bu yerler, kısa sürede hiç reklamsız İstanbul’un popüler adresleri arasına girmeyi başardılar ve şehirde yepyeni bir trendin başlangıcı oldular.

Kolektif House

İlk durağımız 4. Levent Oto Sanayi Sitesi’nde yer alan Kolektif House. Kolektif House’un kuruluş amacı girişimcilere, tasarımcılara ve free-lance çalışanlara keyifli ve verimli bir ortak çalışma alanı sunmak. Burada sadece masalar ve ofislerin olduğu bir çalışma alanından bahsetmiyoruz. Ortak kullanıma açık, keyifle dekore edilmiş geniş sergi alanları, kafesi, rahat koltukları ve meditasyon odası ile çalışırken ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok şey ve fazlası düşünülerek tasarlanmış Kolektif House.

Ayrıca haftanın bir günü Kundalini yoga dersleri, pazar günleri canlı caz müziği eşliğinde açık büfe Brunch, enstrüman çalanları bir araya getiren Kolektif Müzik geceleri, sergi açılışları gibi pek çok renkli aktiviteye de ev sahipliği yapıyor burası. Üstelik bu etkinliklere katılmak için ofis tutmanıza da gerek yok. Etkinlikler dışarıdan ziyaretçilere de açık!

Sanayi 313

İkinci durağımız Maslak Oto Sanayi içinde açılan Sanayi 313.  Biri mimar, diğeri otomotiv sektöründe çalışan iki kardeşin güç ve fikirlerini birleştirmeleriyle ortaya çıkan Sanayi 313, iç mimariyi, modayı ve yemeği bir araya getiren Maslak Oto Sanayi’nin göbeğinde yer alan sıra dışı bir mekan.

Burada hem yurt dışından gelen farklı tasarım markalarının mobilya, tekstil ve aksesuarları satışa sunuluyor hem de her gün güncellenen iddialı menüsü ile kahvaltı ve öğle yemeği servisi veriliyor. Pazar hariç her gün 8:00 ile 18:00 arasında açık olan Sanayi 313’de, cumartesi günleri Brunch servisi de yapılıyor ve özel etkinlikler için mekan rezerve edilebiliyor.

4 sanayi 313 IMG_1881_840x600

Mehmet Gürs “Kahve Atölyesi”

Üçüncü durağımızda bir kahve molası var ama tahmin ettiğiniz gibi bir kahve molası değil ☺ Son dönemlerde “nitelikli kahveye” artan ilgi ve beraberinde çoğalan üçüncü dalga kahve dükkanlarıyla birlikte Türk kahvesinin pabucu ister istemez dama atıldı. Bu durumu fark edip, Türk kahvesi üzerine çalışmalara ve deneylere başlayan ünlü şef Mehmet Gürs, daha önceleri deneme mutfağı olarak kullandığı Maslak Oto Sanayi’deki yerini, şimdilerde bir ‘Kahve Atölyesi’ne çevirdi. Gürs, Kahve Atölyesi’nde dünyanın çeşitli yerlerinden gelen nitelikli kahve çekirdekleriyle, daha farklı aromalarda en iyi Türk kahvesini elde etmeyi amaçlıyor.  Türk kahvesinin en nitelikli çekirdeklerden öğütülmüş versiyonlarını tatmak isterseniz, Maslak Oto Sanayi’de kahve kokularını takip ederek Gürs’ün atölyesini bulun derim!

mehmet gurs

Urban Spinners

Urban Spinners’daki sıra dışı bisiklet dersleri, hem şehir hayatının hızlı temposuna uygun, hem yüksek kalori yakabileceğiniz, hem de eğlenceli bir spor tecrübesi vaat ediyor. Modunuza göre günün hit müzik parçalarıyla ya da dinlendirici Zen müziklerle cycle yapabilir, vaktinize göre 25 dakikalık Tabata dersine ya da 2 saatlik Tri-Iron’a girebilirsiniz. Genelde stüdyoların süresi 45-50 dakika. Urban Spinners’da ister tek ders, ister 5,10 veya 20’lik paketler halinde ders satın alabiliyorsunuz.

urban spinners_840x600

Antrum Crossfit

Urban Spinners’ın hemen yan komşusu, son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz ‘Cross-Fit’ egzersizi üzerine geliştirilmiş bir spor salonu Antrum Crossfit. Nedir Cross-Fit? Kısa zaman aralıkları ile değişen, fonksiyonel hareketlerin tempolu bir seri halinde uygulandığı antrenman sistemi. Tüm vücudu çalıştıran, hızlı bir biçimde güç kazanmayı, şekillenmeyi ve kilo vermeyi sağlayan bu antrenman serisi, uzman eğitmenler önderliğinde her gün güncellenen bir program ile Antrum Crossfit’te sunuluyor. Yaptığınız egzersizlerden sıkıldıysanız ve artık bedeninizde fazla bir etkisini hissetmiyorsanız, Crossfit ile vücudunuzu şaşırtabilirsiniz. Antrum Crossfit ise bunun için doğru adres.

crossfit antrum- urban spinners_840x600

Serra Tükel