İtalyan İşi Tatil

Tatil dediğimize bakmayın, minik İtalyan köyü Grottole’de üç ay boyunca bir yerli gibi yaşayacak, sebze yetiştirecek, yemek pişireceksiniz.

Tatil için gittiğiniz yerin yerlileriyle kaynaşma yeteneğinizi nasıl değerlendirirsiniz bilmiyoruz ancak birazdan bahsedeceğimiz bu özel deneyim, sizi yerel halkla kaynaşmanın ötesine geçirip onlardan biri haline getiriyor. Aslında bu ilginç tatil Airbnb’nin dört şanslı kişiye sunacağı eşi benzeri olmayan bir ödül. Ödülün arkasında ise değerli bir fikir yatıyor. Güney İtalya kırsalında bulunan Grottole adındaki bu köyde artık sadece 300 kişi yaşıyor ve köyde 600’den fazla boş ev var. Kısacası eğer birileri ‘Dur’ demezse bu minik, sevimli ve tarihi köy hayalet bir yerleşim yerine dönüşme riskiyle karşı karşıya.

İşte tam burada devreye köyün tarihi merkezine yeniden hayat verme amacını taşıyan Wonder Grottole adlı gönüllü organizasyon ile Airbnb’nin ortak projesi olan Italian Sabbatical giriyor. Projede seçilecek dört kişi Haziran başından Ağustos sonuna dek, Grottole köyündeki bir eve yerleştirilecek ve İtalya’nın az bilinen Basilicata bölgesinin Matera kesiminde, otantik kırsal hayatı ilk elden deneyimleyecek.

Bu sakin ve huzurlu bölge 10. yüzyıldan kalma şatolar, göz alabildiğine uzanan vadiler, zeytinlikler ve yerlilerin kendi şaraplarını ürettiği mağaralarla dolu. Katılımcılar, yerli uzmanlar tarafından verilecek İtalyanca derslerine girecek; ayrıca tatilin ilk bir ayı boyunca çiftçilik yapmayı ve ekip biçtikleri bu doğal malzemeleri kullanarak İtalyan mutfağına ait yemekleri hazırlamayı öğrenecek. Ardından bu öğrendiklerini köyün bir sonraki ziyaretçilerine öğretecek. Ayrıca Wonder Grottle ve köydeki diğer Airbnb’lerdeki konaklamalarda da köy halkına yardım edecekler.

Kendi konaklayacakları yer ise, Grottole’nin merkezinde, kestane ağaçlarının ve bal üretimi yapılan tarlaların yanıbaşındaki tarihi bir ev olacak. Bütün bu aktiviteler köyde bizzat yaşayan kişiler eşliğinde yapılacağından katılımcılar onlarla hemen kaynaşabilecek ve göz açıp kapayıncaya kadar kendilerini köyden biri gibi hissedecekler.

Bu uzun tatilde katılımcıların yol ve konaklama gibi masrafları Airbnb tarafından karşılanacak, üstelik bir de ekstra harcamalar için onlara ayda yaklaşık 900 Euro ödeme yapılacak. Italian Sabbatical, Grottole’nin tarihi merkezini restore edip, geleneklerini canlandırma, yerel üretimi destekleme ve elbette köyün adını dünyaya duyurma amaçlarını taşıyan önemli bir girişim. Bu projeye katılanlar ise üç ay boyunca kendilerini şehir hayatından koparacak ve bir İtalyan gibi konuşmayı, davranmayı ve yemek pişirmeyi öğrenerek kendilerini yerel kültüre balıklamasına dalmış gibi hissedecek.


Önerilen yazılar