MAKALE

İtalyan Mutfağının İstanbul daki Ustaları

İtalyan Mutfağının İstanbul daki Ustaları

İtalyan yemeklerinin en lezzetlilerini İtalya’ya gitmeden de yiyebilirsiniz.

Taptaze domates, sarımsak ve fesleğen üçlüsü, çeşit çeşit peynirler, usta ellerde açılıp şekillendirilmiş makarnalar, odun fırını ateşinde lezzetlenmiş pizzalar ve elbette doğal, mis kokulu zeytinyağı… Ağız sulandıran İtalyan mutfağının lezzetleri saymakla bitmiyor. Doğal olarak, tutkunu çok fazla olan bu popüler mutfaktan lezzetler sunan birçok restoran da bulunuyor. Tabii İtalyan mutfağına ait bir yemeğin ne kadar iyi olduğunu bir İtalyan’dan daha iyi anlayamayız herhalde… İşte bu yüzden, İtalya Ticaret Odası, dağıttığı “Marchio Ospitalità Italiana” yani “İtalyan Konukseverliği” sertifikası ile dünyanın birçok şehrinde, kalitesi, lezzeti ve atmosferiyle İtalya’yı aratmayan restoranları tescilliyor.

Elbette, dünya mutfaklarının en iyi örneklerini sunan restoranlara ev sahipliği yapan İstanbul’da da, bu sertifikayı almaya hak kazanmış İtalyan restoranları bulunuyor. Gelin bu restoranlardan birkaçına göz atalım.

Da Mario – Etiler

Da Mario, 1993’ten beri, İstanbul’un ilk İtalyan restoranlarından biri olarak hizmet veriyor. İtalyan mutfağının değişmez lezzetleri taze ev yapımı makarnalar, odun fırınında pişen pizzalar ve daha pek çok İtalya’ya özgü yemek, Da Mario’nun yetenekli şeflerinin elinden tabağınıza sunuluyor. Geniş seçenekleri ile tercih ettiğiniz yemeğe en uygun şarabı seçebiliyor, bol kahkahalı sohbetlerle dolu, keyifli bir akşam geçirmeyi garantiliyorsunuz.

Gina – Levent

Kanyon’da bulunan Gina, sade ve şık atmosferiyle özellikle iş çıkışı yemeklerinin favori adreslerinden. Ev yapımı taze makarnaları ve pizzaları kadar, daha hafif bir öğün tercih edenler için salatalarıyla da öne çıkıyor. Geniş şarap listesi ve barındaki zengin kokteyl alternatifleri de iş sonrası buluşmalarınıza tat ve keyif katacak.

Mezzaluna – İstinye, Acarkent

Mezzaluna’nın öyküsü 80’li yılların New York’una kadar uzanıyor. Milanolu ve Floransalı iki arkadaşın açtığı bu İtalyan restoranı Türkiye’deki İtalyan mutfağı aşıklarıyla 1995’te buluştu. İtalya’nın her şehrinde, hemen her sokakta denk gelebileceğimiz klasik ‘trattoria’ konseptini yenilikçi uygulamalarla sunuyor ve misafirlerine trattoriaların samimi, sıcak atmosferi ile kaliteli malzemelerle hazırlanmış eşsiz tatlarını vaadediyor.

La Mia Luce – Suadiye

Kendileri de İtalyan mutfağı müdavimi olan Şimşek çifti, La Mia Luce’nin kapılarını 2012’de açtı. Tüm misafirlerine keyifli, lezzetli ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla, deneyimli ve tutkulu bir ekip kurdu. Taze ve lezzetli yemekleri, hem yerel hem de ithal markalardan oluşan zengin şarap seçenekleri ve keyifli müzikleriyle İstanbul’un önde gelen İtalyan lezzet duraklarından birisi oldu.

La Scarpetta – Etiler

Etiler’in gizli bir bahçesinde konumlanış Trattoria La Scarpetta, konuklarına yalnızca orijinal İtalyan lezzetlerini değil, ortamdan servise kadar uzanan tüm detaylarıyla, eksiksiz bir İtalyan trattoria tecrübesini de vaadediyor. Tecrübeli İtalyan şefinin liderliğinde özel bir seçkiyle tasarlanan menüsünün yanı sıra, yüzde 60’ı yerli, geri kalan şarapların büyük çoğunluğunun ise İtalyan markası olduğu yaklaşık 1000 şaraplık kavıyla da dikkat çekiyor. Ayrıca menüdeki yemeklerde kesinlikle mevsiminde yetişmeyen bir ürün yer almıyor.

Ristorante Il Padrino – Caddebostan

1990 yılında kurulan ve Anadolu Yakası’nın ilk İtalyan restoranlarından olan Ristorante Il Padrino, geleneksel bir İtalyan restoranını aratmayan sıcaklık ve samimiyetteki atmosferiyle Caddebostan’ın favori lezzet duraklarından oldu.


Önerilen yazılar