İyimser Olun, İyi Hissedin

Bardağın dolu tarafını görmek herkese iyi gelir! İşte iyi düşünmenin hayata kattığı fiziksel ve ruhsal faydalar!

Tavırlarımız ve bakış açımız hayatımızın gidişatında önemli bir role sahip. İyimser davrandığımızda, bu bizi pesimist bir tavra sahip olmaktan kat kat öne geçiriyor. Hayata karşı daha olumlu yaklaşan herkes hem genel sağlığı hem de mutluluğu açısından önemli faydalar deneyimleyebiliyor. İşte iyimser olmanın hayatınıza getirdiği iyi şeylerden bazıları!

Hedeflerinize Daha Hızlı Ulaşabilirsiniz

Hayatınızdaki iyi şeylerin farkında olduğunuzda beklentilerinizin eğilimi de olumlu şeylerin gerçekleşeceği yönünde olur, bu da sonuç olarak davranışlarınızı etkiler. Pozitif düşündüğünüzde büyük olasılıkla bu düşünce yapısına uygun olarak hareket edersiniz. Diyelim ki bir maraton hazırlığı içerisindesiniz, eğer düzenli çalışarak bunu başarabileceğinize inanıyorsanız, kendinize bir plan oluşturup bu plana bağlı kalma olasılığınız çok daha yüksek olur.

Daha İyi Uyur, Daha İyi Dinlenirsiniz

Uyku sırasında vücudunuz iyileşme ve onarım işlevlerinin büyük çoğunluğunu gerçekleştirir. Yapılan tıbbi araştırmalar ise optimist insanların daha uzun süre ve daha iyi uyuduğu sonuçlarını ortaya koyuyor. Araştırma sonuçları ayrıca, iyimser kişilerin hayatlarındaki stres kaynaklarını daha olumlu yönlerde değerlendirdiğini, bunları çözmek adına problem odaklı başa çıkma yöntemleri kullandıklarını ve böylelikle de uykuya dalarken endişe duyma risklerini azalttıklarını da gösteriyor.

Başarısızlıkların Ardından Daha Hızlı Toparlarsınız

Hayatta hepimizin başına aksilikler, başarısızlıklar ya da çeşitli engeller çıkabilir. İyimser insanlar bu tür olumsuz durumlarla karşılaştığında bunları kişisel olarak algılamak yerine, geçici olduklarını düşünür, bu da onlarla daha etkili bir biçimde baş etmelerini kolaylaştırır. Örneğin kendinize koyduğunuz spor yapma hedefini gerçekleştiremediyseniz, iyimser davrandığınızda kendinizi suçlamazsınız; bu da başarısızlığınızın üzerinde durmadan yeniden hedefinize doğru yol alabilmenizi sağlar.

Daha Uzun Yaşayabilirsiniz

Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki iyimser insanların ortalama yaşam süresi, diğerlerinden yüzde 11 ila 15 daha uzun olabiliyor. Daha sağlıklı alışkanlıklar edinebildikleri için iyimser kişilerin 85 yaş ve üzerini görme ihtimallerinin çok daha yüksek olduğu söyleniyor.

İyimserliğin faydalarını okudunuz, ancak aklınızdan “Bunu nasıl başarabilirim?” sorusu mu geçiyor? Evet, hayatın getirdikleri her zaman iyimser düşünmeyi ve davranmayı kolay kılmıyor, işte işinizi kolaylaştıracak için birkaç öneri!

Düşüncelerinizin farkına varın. İyiye mi, kötüye mi odaklanıyorsunuz? Bunu fark ettiğinizde enerjinizi nereye ve nasıl odaklayacağınız konusunda daha dikkatli davranabilirsiniz.

Düşüncelerle hislerin ayrımını yapın. Kendinizi üzgün, kızgın, hayal kırıklığına uğramış ya da yılgın hissettiğinizde bu hisleri yaşamanıza izin verin. Bu hisleri yazıya dökerek ya da farklı şekillerde dışa vurarak kabullendiğinizde zihninizi uzun bir süre meşgul etmelerini de önlemiş olacaksınız.

Objektif olun. Kendinizi duygularınızın girdabında kaybolmuş bulduğunuz çoğu zaman aslında mantıklı davranmıyorsunuz demektir. Kendinizi objektif olmaya zorladığınızda durumun düşündüğünüz kadar da vahim olmadığının farkına varacaksınız. Bakış açınızı biraz değiştirdiğiniz zaman sorunu fazlasıyla duygusal ya da tepkisel davranmadan değerlendirecek ve muhtemelen düzeltebileceksiniz.


Önerilen yazılar