Juliet’i Ararken

Pirelli, 2020 takviminde Shakespeare’in zamansız trajedisinden ilham alarak her kadının içinde bulunan ve ortaya çıkmayı bekleyen Juliet’i arıyor.

Her yıl merakla beklenen Pirelli takviminin 2020 edisyonunun teması geçtiğimiz günlerde duyuruldu ve takvimden büyüleyici kareler yayımlandı. Her yıl farklı bir usta fotoğrafçının çalıştığı ve ünlü isimleri fotoğrafladığı takvimin 2020 teması ise “Juliet’i Aramak”.

Shakespeare’in Verona’da geçen zamansız trajedisinin kadın karakterinden ilham alan temanın ardındaki isim ise ünlü İtalyan fotoğrafçı Paolo Roversi. “Her kadının içinde bir Juliet vardır” diyen Roversi kendi Juliet’lerini fotoğraflamak için Claire Foy, Mia Goth, Chris Lee, Indya Moore, Rosalía, Stella Roversi, Yara Shahidi, Kristen Stewart ve Emma Watson ile çalışmayı seçti.

Güzellik ve sevgi fikrini bir araya getiren bir eser yaratmak isteyen fotoğrafçı kendi Juliet’i arama hikayesinin özünün bir ideali aramak ve çağlar boyu bir hayalin peşinden gitmekle ilgili olduğunu söylüyor. Ona göre Juliet’in feminen, tatlı aşık ve aynı zamanda hem kırılgan hem de güçlü olduğunu, utangaçlığı ve isyanı bir arada taşıdığını anlatıyor. Takvim için çektiği fotoğraflarda da bu sınırların belirsizliğini sorguluyor ve o ince çizginin gizemini çözmeye çalışıyor.

Kast seçimlerini yaparken her biri farklı kişisel tarihçelere sahip, farklı ortamlardan ve kültürlerden gelen kadınları arayan Roversi, Juliet’in ışığını Emma ve Yara’nın, Indya ve Mia’nın jestlerinde ve sözlerinde, Kristen ve Claire’in gülüşlerinde ve gözyaşlarında, Chris ve Rosalia’nın seslerinde ve müziklerinde, Stella’nın masumiyetinde bulduğunu söylüyor.

Çekimleri hem Verona hem de Paris’te gerçekleşen takvime bu yıl bir de kısa film eşlik ediyor ve böylece takvim ilk kez fotoğrafçılığı sinemayla buluşturuyor. On sekiz dakikalık kısa filmde gerçek ve kurgu birbirine karışırken önce kahramanlar sete makyajları veya kostümleri olmadan sete geliyor. İkinci aşamada ise adaylar Shakespeare’in kahramanına katacakları kişisel yorumlara dönüşmeleri için tasarlanan kostümleri giyiyorlar.

2020 Pirelli takvimi 132 sayfadan oluşuyor ve kapağında aylık takvim, iç sayfalarda ise Shakespeare’in Romeo ve Juliet’inden bölümlerle hikayenin kahramanlarının ve Verona şehrinin renkli ve siyah beyaz fotoğrafları yer alıyor. Ayrıca takvimin ön ve arka kapaklarında takvimin Juliet’in doğum tarihi, Romeo ile ilk buluşması, düğünleri ve ölümleri altın renkli yazılarla yer alıyor.


Önerilen yazılar