MAKALE

‘K-Beauty’ Dünyasında Neler Oluyor?

‘K-Beauty’ Dünyasında Neler Oluyor?

Cilt bakımında kendi kurallarını koyan Korelilerden alabileceğiniz altı güzellik ipucu.

Kore’den gelip son yıllarda hayatımıza giren çeşit çeşit kozmetik ürünleri, güzellik rutinimizi renklendirmeye devam ediyor. Üç adımlı klasik “temizle, tonikle ve nemlendir” cilt bakımlarımıza artık serumlar, kağıt maskeler ve esanslar da dahil olmaya başladı.

K-Beauty de denen bu dünyanın detaylarına inip Kore’den gelen güzellik trendlerini keşfetmeye hazırsanız başlıyoruz!

Cam Gibi Bir Cilt

Son yılların en büyük cilt bakımı trendlerinden biri olan parlak, berrak, ışıltılı kısacası cam gibi cilt trendi, Korelilerin vücudumuzdaki en büyük organımız cildimize olan bakış açısının sonucu. Bu farkındalık ile beraber, ciltlerine gereken özeni gösterip cam gibi berrak görünen, çok sağlıklı bir cilde kavuşma hedefliyorlar. Bu hedef, kullanılan bakım ve kozmetik ürünlerini seçerken dikkatli olmayı ve serum, esans, antioksidanlı nemlendirici gibi farklı bakım ürünlerini rutine dahil etmeyi gerektiriyor.

Evde Bakım

Koreliler ciltlerine o kadar özen gösteriyorlar ki, tıpkı spor salonuna gider gibi haftada 1-2 defa dermatologlarına ziyarette bulunuyorlar. Cilt uzmanlarına gitmedikleri günlerde ise evde klinik sonuçlar verebilecek kadar profesyonel ürünlerle bakımlarına devam ediyorlar. Profesyonel bir yüz bakımı sonuçlarını evde de sağlayan bu ürün tercihleri sayesinde ise ciltleri neme doyuyor ve az önce bahsettiğimiz cam cilt trendine uygun bir görünüme kavuşuyor.

Cilt Bağışıklığı

Bu dönemde hepimiz genel bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaya çalışıyoruz ancak Koreliler bunu bir adım ileri götürüyor. Korelilerin sadık kaldığı cilt bakımı trendlerinden bir diğeri de ciltlerinin bağışıklığını güçlendirecek ürünler kullanmak. Bunun nedeni ise cildimizin zararlı bakterileri dışarıda tutmakta büyük bir rol oynaması. Cilt bariyerlerini güçlü tutmak için yağ asitleri, seramid gibi içerikler bakımından zengin ürünlere yöneliyorlar.

İçeriden Gelen Kuruluk

Genelde cildiminizin dışarıdan nemlendirmek bize yeterli geliyor. Ancak Koreliler kuru bir cildi, yüzeydeki lipit seviyesine değil, içerideki nem seviyesine bakarak teşhis ediyor. Cildinizin yağlı, kuru ya da hassas olması fark etmeksizin eğer içeriden gelen bir kuruluk söz konusuysa aydınlatıcı kozmetik ürünlerinin bile çok iyi iş göremeyeceğini söylüyorlar. Ayrıca içeriden gelen kuruluk daha fazla sebum ve daha az kolajen üretimine de neden oluyor. Kısacası cilt sağlığı için içeriden nemlendirme şart. Bunu garantilemek içinse Koreliler cilt bakım rutinlerine nemi içeride hapseden, nem tutucu içerikleri bolca dahil etmeye özen gösteriyor.

Bir Dakika Kuralı

Bu, cildinize uyguladığınız ürünleri bir dakika boyunca uygulamanız gerektiğini hatırlatan bir kural. Önce yağ bazlı cilt temizleyicisini güzelce masaj yaparak cilde yedirip böylece makyajın tüm artıklarını ortadan kaldırıyor; ardından nemlendiricilerini de yine bir dakika süreyle uyguluyorlar.

Troxerutin

Bu içeriğin adını ilk kez duymuş olabilirsiniz. Akılda tutması zor bir isme sahip olsa da Troxerutin, Kore’den gelen cilt bakımı trendinin en yeni temel taşlarından. Tahrişi azaltan, cildi nemlendiren bir süper antioksidan olan bu madde, bu aralar Kore’de epey popüler. Hatta artık ünlüler de Troxerutin mucizesini deneyimlemeye başladı. Örneğin George Clooney de Troxerutin’in büyük hayranlarından biriymiş!


Önerilen yazılar