Kadim Medeniyetlerin İzinde

Vacheron Constantin ve Louvre Müzesi, kadim medeniyetlerden ilham alan dört modelden oluşan çok özel bir saat serisiyle bizi zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Antik Mısır, Büyük Darius’un hükmettiği Pers İmparatorluğu, Antik Yunanistan’ın Helenistik dönemi ve İmparator Augustus’un Roma İmparatorluğu tahtına çıkışı… Bunların hepsi farklı dönemler ve farklı medeniyetler olsa da, hepsi de insanlık ve sanat tarihinde çok önemli yerlere sahipler. İsviçreli saat üreticisi Vacheron Constantine ve Louvre Müzesi, yaptığı işbirliği ile bu medeniyetlerden ilham alan dört Métiers d’Art saat modelini tasarladı. Hepsi birer sanat eseri niteliğinde olan saatlerin her biri, temsil ettiği dönemlere özgü dekoratif tasarım öğelerine sahip.

Louvre Müzesi’nin büyüleyici antik koleksiyonlarından alınan referanslar, incelikli detaylar halinde saatlerin kadranına yansıyor. Dört uygarlıktan en eskisi olan Antik Mısır’dan ilham alan modelde, müzede sergilenen Büyük Tanis Sfenksi’nin altın oymalı aplikesini görebiliyoruz. Bir diğer saat modeli, Pers İmparatorluğu’nun Darius Aslanı’nı, capcanlı bir mavi tonuyla boyanmış cilalı tuğla dekorasyonun önünde sergiliyor.

Antik Yunan İmparatorluğu’nun Helenistik dönemini temsilen tasarlanan saat ise, ikonik Kanatlı Zafer Heykeli ile Yunan vazolarından alınmış ve mine şeklinde işlenmiş frizlerle süslü. Dördüncü saat modeline geldiğimizde, Augustus Büstünü ve 660 minik değerli taştan yapılmış mikro boyutlarda bir mozaiği görüyoruz.

Saatlerin her biri, 18 karatlık beyaz veya pembe altından üretilmiş 42 mm’lik kasaya sahip. İçlerinde ise Vacheron Constantin’in otomatik kurmalı mekanizması bulunuyor.


Önerilen yazılar