Kakao Değil, Kakao Nibi

İçerdiği yüksek oranda lif, protein ve antioksidanın yanı sıra çikolata yeme isteğini de önleyen mucize besin: kakao nibi!

Hepimiz kakaoyu mutfaklarımızda bulundurup tariflerimizde ona yer veriyoruz. Ancak kakaodan çok daha faydalı ve yüksek oranda antioksidan içeren kakao nibini duyan pek o kadar fazla kişi bulunmuyor.

Kakao nibi, kakao çekirdeklerinin kavrulduktan sonra kırılıp kabuklarından ayrılmasıyla elde ediliyor. Parçacık halinde bir ürün olan kakao nibi iyi bir lif, protein ve sağlıklı yağ kaynağı, bu sayede de doygunluk hissi veriyor ve özellikle diyet yapanların sıkça karşılaştığı bağırsak problemlerinin önüne geçiyor.

Üstelik diyet yapanlar için bir başka avantajı, birçok çikolata ürününün aksine çok düşük oranda şeker içermesi ve yağ yakmaya yardımcı olması. İşte tam da bu nedenle hem diyet yaparak formunu korumak isteyenler hem de sağlıklı beslenmeye önem verenler kakao nibini keyifle tüketebilir.

Peki kakao nibini nsıl tüketebilirsiniz? parçacık halinde, gevrek bir ürün olan kakao nibi ile latte ve cappuccino gibi kahveleri, muffin gibi atıştırmalıklarınızı daha da lezzetlendirebilirsiniz. Ayrıca kakao nibini kahvaltıda tükettiğiniz smoothie tariflerinde çikolata parçaları yerine kullanabilir, yoğurt üstüne serperek de tüketilebilirsiniz. Kakao nibinin en büyük avantajı ise çikolataya duyulan özlemi azaltması!

Kakao nibinin diğer faydaları arasında kakao tozundan çok daha fazla antioksidan içermesini en başta sayabiliriz. Bu sayede vücuttaki iltihabı azaltıyor, bağışıklığı güçlendirmeye, kan şekerinin kontrolüne, zengin magnezyum içeriğiyle kas ve sinir fonksiyonunun korunmasına yardımcı oluyor. Tansiyon ve kolesterol seviyesini düzenlemeye de yardımcı olduğu için kalp sağlığını da koruyor. Stresi azaltarak, kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor.

Kakao nibini tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise onu aşırı tüketmemek. Çünkü kakao nibi aşırı tüketildiğinde aşırı kafein alımına bağlı olarak uykusuzluk gibi sorunları beraberinde getirebiliyor.


Önerilen yazılar