Kanatlandıran Couture

Iris Van Herpen yeni koleksiyonunu, özel tasarlanmış bir couture elbiseyle gerçekleştirilen nefes kesici bir atlayış ile sundu.

Moda dünyasında sınırları zorlayan tasarımlarıyla bilinen Iris Van Herpen bu kez yeni couture koleksiyonunun tanıtımını eşi görülmemiş bir görsel şovla yaptı. Dünya şampiyonu Fransız skydiving sporcusu Domitille Kiger, uçaktan atlarken Van Herpen’in özenle tasarlanmış bir elbisesini giydi.

Daima bilime yakın duran ve tasarımlarını da bu yaklaşımla yapan Hollandalı modacı, bu zorlu görev için de yine moda dünyasının dışından profesyonellerle çalışmış. Elbette atlayışı riske atmayacak kadar dayanıklı ancak feminenlikten de ödün vermeyecek ince detaylarla süslü bir elbise tasarlamak zor bir iş. Bu iki ucu bir araya getirmenin zorluğunu kabul eden Van Herpen her şeye rağmen mavinin tonlarını buluşturan, hem zarif hem de dayanıklı ve son derece feminen bir elbise ortaya çıkarmayı başarmış. Kiger’i seçme nedenini ise maceranın getirdiği özgürlük hissini, korkuların üstesinden gelmeyi ve sınırlarını zorlayarak ilerlemeyi temsil eden sembolik bir isim olduğunu düşünmesi.

Eskiden kendisi de bir dansçı olan Iris Van Herpen’in hareketin özgürleştirdiğine inanması, tasarımlarının hepsinde kendini gösteriyor. 18 look’tan oluşan Sonbahar 2021 couture koleksiyonunda da üç boyutlu heykellermişçesine tasarlanmış giysiler öne çıkıyor. Doğal dokuları imite eden materyallerin büyük çoğunluğu ise okyanustan toplanan ve geri dönüştürülen plastiklerle üretilmiş. Earthrise adlı koleksiyonun aksesuarları da çok benzersiz. Yüze takılan bu aksesuarlar modelleri de, tıpkı taşıdıkları kıyafetler gibi, adeta bir heykele dönüştürüyor.

 


Önerilen yazılar