MAKALE

Kara Panter’in Kinetik Enerjisi Bileğinizde

Kara Panter’in Kinetik Enerjisi Bileğinizde

Marvel’ın süper kahramanı Kara Panter’e gücünü veren ‘vibranium’, Audemars Piguet’nin sıradışı saat modeline de ilham veriyor.

Audemars Piguet (AP), ‘yeni bir şeyler’ deniyor. Herhalde bu cümle; klasik ve geleneksel tasarımlarıyla daha çok tanıdığımız, hatta Vacheron Constantin, Patek Philippe’le birlikte ‘The Holy Trinity’ yani ‘Kutsal Üçleme’ olarak anılan AP’nin piyasaya çıkardığı en son model olan “Royal Oak Concept Black Panther” için en doğru cümle olabilir.

Genelde bu tarz fütürist konsept modelleri, Romain Jerome markasının Batman, Pokemon ve Super Mario gibi saatlerinde görüyorduk. Bu nedenle Black Panther’in resimleri sosyal medyaya düşünce markanın neredeyse tüm saat meraklılarını şaşırtarak, tüm dikkatleri üzerine çektiğini söyleyebilirim. Bu arada fuarlar pandemi sebebiyle gerçekleşemediği için, saat tutkunları yeni modelleri, BaselWorld gibi saat ve mücevher fuarlarında, yerinde deneyimleyemiyor artık maalesef. Bunun yerine, Watches & Wonders’ın düzenlediği gibi organizasyonları, dijital platformlar ve sosyal medya üzerinden takip edilebiliyor.

Saati Amerika’da deneme imkanı bulan bir koleksiyoner dostumuza “Satışlarıyla ilgili bir bilgi var mı?” diye sorduğumuzda “Firma modelin hepsinin şimdiden satıldığını söyledi,” şeklinde bir bilgi paylaştı bizimle. Tabi bunu daha derin araştırmalıyız. Peki bir anda bu kadar şöhret olan, hatta Audemars Piguet’nin Instagram ve Youtube profil resimlerini bu modelin renkleri olan siyah ve mora uyarlanmasını sağlayan saatin özellikleri nelerdir? Dilerseniz biraz da bundan bahsedelim…

Marvel ile işbirliği yapılarak sadece 250 adet limitli üretilen bu saat, kadranında da görüldüğü üzere, 2020 yılında hayatını kaybeden ABD’li oyuncu Chadwick Boseman’ın Kara Panter filmindeki kostümünün izlerini taşıyor. Mor bir iç bezele, beyaz altın fosforlu ibrelere sahip. Süper kahramanın 3 boyutlu gravürü elle kakılmış ve yine elle boyanmış. Saat 6 yönünde dönen Tourbillon ve 11 yönünde yer alan balansıyla birlikte emsalsiz bir görsel şölen sağlıyor.

42 mm çapında ve 14.6 mm kalınlığındaki titanyum kasasını, mor tondaki kauçuk (rubber) kayışı sarıyor. Bir Gerald Genta tasarımı olan bezelinde, saate maskülen bir görünüm kazandıran 8 adet vidası mevcut. Kurma kolunda da AP yazısının yer aldığını görmekteyiz. 242 adet parçadan oluşan saatin elle kurmalı mekanizması 72 saatlik bir güç rezervine sahip. Frekansı ise 3 hz; yani 21600 vph (1 saatlik vuruş sayısı). 17 adet sentetik taşı (jewels) var. Saatin kasa arkasından enfes mekanizmasını seyredebiliyorsunuz.

Özetle; Audemars Piguet – Royal Oak Concept Black Panther Flying Tourbillon, tıpkı Marvel’ın çizgi romanı Black Panther’in geçtiği hayali ülke Wakanda’yı vuran meteor taşı gibi, saat dünyasını da derinden vurmuşa benziyor. Etkilerini ileride hep birlikte göreceğiz.

Yazar: Mert Kalafat


Önerilen yazılar