“Karanlık Lord” Geri Döndü

TAG Heuer, 70’lerin en ikonik saatlerinden Monaco “Dark Lord” modelini günümüze uyarladı.

İlk kez tanıtıldığı 1974 yılında tamamen siyah kadranı ve mat PVD kasasıyla çığır açan ve rengi nedeniyle “Dark Lord” takma adını alan saat, söylentiye göre, zamanında yalnızca 100-200 adet arası üretilmişti. Bu da onun ikinci ellerini, günümüzdeki açık artırmalarda koleksiyonerlerin sahip olmak on binlerce dolar harcamaya hazır olduğu saatler yapıyor.

Steve McQueen’in Le Mans filimde takarak ünlendirdiği Monaco saat modelinin bir versiyonu olan bu siyah model, ilk kez 1974’te üretildi ve şimdi saat endüstrisinde kullanımı çok yaygınlaşsa da o gün için zamanının ilk PVD kaplı modellerinden biriydi.

Bundan neredeyse 50 yıl sonra Dark Lord, DLC kaplı siyah Grade 2 titanyum materyaliyle üretilerek çok daha hafif bir şekilde günümüze döndü. TAG Heuer markası titanyumu ilk defa 80’lerde kullanmaya başladığından orijinal Dark Lord’lar üretilirken böyle bir opsiyon bulunmuyordu. Yeni versiyon ise markanın Monaco serisinde titanyum kullandığı ikinci model olma unvanına sahip. Bunlardan ilki geçtiğimiz yıl tanıtılan ve yarışçı Max Verstappen tarafından Formula 1 kampanyasında takılan Monaco modeliydi.

Dark Lord’da yapılan güncellemelerden bir diğeri de Caliber Heuer 02 mekanizması. 80 saatlik güç rezervi sunan mekanizma saatin safir kristal kaplı arka yüzünden görülebiliyor.

39 mm’lik Monaco Tribute to Dark Lord Special Edition’ın kadranına baktığımızda ise dairesel desenlere sahip saten bir bitiş ile onun çevresinde, lastiklerin pistte yol tutuşunu anımsatan kum dokulu bir bitiş görebiliyoruz. Saniye ve kronograf kolları capcanlı bir kırmızı renge sahipken saat ve dakika kolu, Super-Luminova detaylarıyla karanlıkta fosforlu bir kontrast yaratan pembe altından üretilmiş.


Önerilen yazılar