MAKALE

Kendi Gerçeğinizle Tanışmaya Hazır mısınız?...

Kendi Gerçeğinizle Tanışmaya Hazır mısınız?

Hepimiz aslında benzersiz bir tasarımız. Tam da olmaya geldiğimiz kişi olmak için tasarlanmış benzersiz ve mükemmel birer tasarım…

Yaşamınızı istediğiniz şekilde yönetebiliyor musunuz? Yoksa sürekli aynı talihsiz deneyimleri yaşamaya devam ediyor musunuz? ‘Human Design’ yani ‘İnsan Tasarımı’ yöntemiyle kendi benzersiz tasarımınızı tümüyle kavrayıp, sizi yöneten koşullu zihnin etkisinden ayrışarak, tam da istediğiniz gibi bir yaşamı keyifle deneyimlemeniz mümkün! Bu eşsiz yöntemi Human Design analisti ve zihin koçu Piraye Erdoğan ile konuştuk…

Piraye Hanım, sizi özellikle geliştirdiğiniz kişisel dönüşüm yöntemini içeren ‘Özgür Zihin, Özgür Nefes’ workshop’larınızdan tanıyoruz. Ancak çalışmalarınızın odağını oluşturan zihinden özgürleşme konusunda ‘Human Design’ sistemini kullanıyorsunuz. Bu sistem nasıl ortaya çıktı?

Evet, ben yıllarca zihin ve zihinden özgürleşme üzerine çalışmalar yaptım. İnsan zihninin kişiyi nasıl da yönettiğini fark ettiğimden beri bu durumdan özgürleşmenin yollarını aradım. Edindiğim bilgiler, kendi uyanışlarım ve geliştirdiğim yöntem, nefes terapisi ile tanışıp, bir nefes eğitmeni olduğumda bambaşka bir boyut kazandı. Bugün mezunlarımızın yaşamlarında inanılmaz dönüşümler yaratan ‘Özgür Zihin, Özgür Nefes’ workshop’larını yazmamı ve ‘Delphin Nefes’ ailesi olarak bu çalışmaları yürüttüğümüz sistemi oluşturmamı sağladı.

Barack Obama Human Design

Barack Obama Human Design

Bu çalışmalarda odağınızı neler oluşturuyor?

Odağımız zihin dönüşümü… Çünkü zihnimiz bizi, biz hiç farkında olmadan yönetiyor ve tekrarlarla peş peşe, aynı talihsiz deneyimleri yaşıyoruz. Bunun adına da hayat diyerek tükenip gidiyoruz… “Peki ama olması gereken ne?; Ben kimim?; Kim olmalıydım da zihnim beni koşullandırarak bu hale getirdi?; Nasıl ve neden?” İşte ‘Human Design’ analisti olduktan sonra bu sorulara cevap alabileceğim bir sistem ile karşılaştığımı anladım. Kişinin yaşamının tam da istediği şekilde işlemesi konusunda muhteşem bir rehberlik sunan ‘Human Design’ sistemine olan tutkum da böyle başladı. İnsan tasarımı, inanılmaz başarılı sonuçlar almamızı sağlayan bir yöntem.

Bu ilginç konuya en başından giriş yapalım. ‘Human Design’ yani ‘İnsan Tasarımı’ sistemi tam olarak nedir?

‘Human Design’ kişinin yaradılış tasarımının ve farklı özelliklerinin anlaşılmasını sağlayan bir sistemdir. Benzersiz ve mükemmel birer tasarım olan bizler, aslında kendi en üst ihtimalimize giden yolculuğu, gerçek yaşamımızı deneyimlemek üzere tasarlandık. Ancak yüzyıllardır zihin tarafından koşullanmış bireylerin dünyasında, kendi programlarımıza yabancı halde yaşıyor ve bunun doğal sonucu olarak işlemeyen yaşamlarımızda, acı, zorluk, tatminsizlik, her alanda yokluk, yoksunluk yaşıyoruz. Ve sonuçta hem fiziksel, hem de ruhsal tükenişi deneyimliyoruz. Sürekli ‘’Benim yaşamım en kolay şekilde nasıl işler? Ben kimim? Bu yaşam oyunundaki rolüm ne? En çok neşeyi, tatmini ve huzuru nasıl yakalayabilirim, hakkım olan bolluğu yaşarım?’’ sorularının yanıtlarını arıyoruz.

humandesign_04

Peki İnsan Tasarımı yöntemiyle bu soruların cevabını bulmak mümkün mü?

Aslında şöyle: ‘Human Design’ analizi, bu soruların cevabı olan kişisel tasarımınızı görüp, kavramanızı sağlıyor. Bu yöntemle kendi özel tasarımınıza uygun olarak yaşamak için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri; kendi iç potansiyelinizi; güçlü, gelişime açık yanlarınızı ve doğru kararlar almakla ilgili mekanizmalarınızı keşfedebilirsiniz. Enerjisel farklılıklarınıza sadık kalarak, daha kolaylıkla işleyen, doygun ve başarılı bir yaşamı nasıl sürebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu doğrultuda ‘Human Design’ sistemi, yaşamınızda kişisel tatmini sağlama ve arttırma yolunda benzersiz bir sistem ve öz farkındalık aracıdır.

Peki ‘Human Design’ sistemi neyi temel alıyor? Astrolojiyi mi?

Astroloji bu sistemin sadece bir kolu… ‘Human Design’; astroloji, I- Ching, çakra, kabala-yaşam ağacı sistemlerinin ve insan genetik kodu bilgilerinin harmanlanması ile oluşturulmuştur. İnsan Tasarımı sistemi, bu öğretilerden gelen bilgilerin sentezi ile kişisel HD grafiğinizi ortaya çıkarır ve yorumlanmasını sağlar.

‘Human Design’ yöntemi nasıl uygulanıyor?

Bu yöntemin uygulanışı kişinin HD grafiğinin, HD analisti tarafından hazırlanan yaklaşık 20-30 sayfalık bilgi açılımlarını kapsıyor. Bu çalışmayı hazırlarken doğum anından yaklaşık 3 ay öncesi, yani bilinçsiz edindiğimiz dönemde ve doğum anında bilinçli edindiğimiz dört temel özelliğimiz açıklanır: Kişinin tipi, profili, enkarnasyon teması ve otoritesi. Daha sonra, kişinin tasarımındaki dokuz enerji merkezinin durumunu, zayıf halkalarını, özel yeteneklerini ortaya çıkaran kanalları ve kapılarını içeren HD raporu hazırlanır.

humandesign_03

Dört temel özellik dediniz? Bunları biraz açabilir misiniz?

Tabii, dört ana temayı yani kişinin tipini, profilini, enkarnasyon temasını ve otoritesini bir örnekle açıklayayım. Yaşam bir tiyatro oyunu olsaydı, tipiniz bu oyunda oynadığınız rol olurdu. Öğretmen misiniz? Mühendis misiniz? Diyelim öğretmensiniz, peki nasıl bir öğretmen? Nasıl bir kişiliği var bu öğretmenin? Bu profilinizdir. Enkarnasyon teması, bu oyunda bu öğretmenden açığa çıkan temadır. Oyunun akışında onun ortaya koyduğudur. O bunun için oradadır. Ve nihayet bu öğretmen karar vermesi gerektiği zaman hangi rehbere danışacak? İşte otorite de karar anlarında her tasarımın danışacağı, yüzde yüz güvenebileceği, kişiye özel içsel rehberlik mekanizmasıdır. Bu bilgiler sadece ilk temel bölümdür, sonrasında tasarımın diğer özellikleri aktarılır.

Peki, bu çalışmanın yapılabilmesi için danışanların size hangi bilgileri sunulması gerekiyor?

Bu çalışma için üç temel bilgiye ihtiyaç var: Doğum tarihi, doğum saati ve doğum yeri.

Sonrasında bu bilgilerin danışana aktarılması süreci nasıl işliyor?

Bu sistemde önemli olan kişinin kendi tasarımı ile ilgili bilgileri özümseyip yaşamına aktarabilmesidir. Bana göre iyi bir ‘Human Design’ analistinin esas görevi de budur. Biz Delphin Nefes’de bu sürece çok önem veririz; zira kişinin zihninin koşullanmalarından kurtulup özgün tasarımıyla yaşamaya başlaması, çok değerli ve ciddiyetle sahiplenilmesi gereken bir yolculuktur. Özellikle ilk dönemde güçlü bir rehberlik alınarak bu yolda ilerleme sağlanabilir. Bu nedenle evet pek çoklarının bu alanda verdiği hizmetin sadece bu bilgileri aktarmaktan ibaret olduğunu görüyoruz, ancak üzülerek belirtmeliyim ki, bu yüzeysel bilgileri aktarmaktan öteye geçemez ve kişinin yaşamında dönüşüm yaratamaz. Zira ‘Human Design’ dinleyip kenara kaldırılacak bir bilgi yumağı değildir. Kişinin kendi kullanım kılavuzunu bulması ve bu kılavuza göre yaşamaya başlamasını içerir. İşte bu noktada zihin koçluğu çok önemlidir.

humandesign_05

Peki Delphin Nefes’de ‘Human Design’ analizi hizmetini nasıl sunuyorsunuz?

Rapor hazırlandıktan sonra 3 ayrı buluşmada bu bilgiler aktarılır, yorumlanır, kişinin yaşamı üzerinden örneklenerek tam kavramanın yaşanması sağlanır. Zihin koçluğu çalışması ile zihnin bu bilgilere göre yaşamayı nasıl engellediği ile ilgili rehberlik verilir. Bir sonraki randevuya dek kişi aldığı bilgileri yaşamına aktarmaya başlar. Farklılıkları gözlemler, deneyimlerini bir sonraki görüşmede paylaşır ve yeni bilgileri alır. Ben üç seansa bölmenin kavrama ve bilgileri yaşama geçirme açısından çok daha sağlıklı ilerlediğini gözlemledim. Tüm bilgiler aktarıldıktan sonra kişi zaten yaşamının nasıl daha iyi işlemeye başladığını görüyor ve ‘kendisi olmak’ diye tanımlayabileceğim bu yolculuğu daha fazla sahipleniyor. Bundan sonrası ise kişiye ait! Genelde bir kaç kez daha buluşularak bu bilgileri yaşama aktarım konusunda zihin koçluğu almak faydalı oluyor. Özetle, ilk üç seans sonrası analiz tamamlanıyor ve kişi ile kendi isteği doğrultusunda yürütülen bir koçluk süreci başlıyor. Ve tabii muhteşem bir özgürleşme, kendini yaşama deneyimi!

Röportaj: Pınar Efe