MAKALE

Kim demiş “et yemeden doyulmaz” diye?

Kim demiş “et yemeden doyulmaz” diye?

“Vejetaryenler sadece ot yer” ön yargısı rafa kalkalı epey oluyor, bunun en güzel kanıtlarından biriyse İstanbul’da sayısı giderek artan ve konuklarını birbirinden lezzeti yemeklerle ağırlayan vegan ve vejetaryen restoranlar!

Dikkat ederseniz çevrenizde et yemeyi bırakmış birilerinin olduğunu mutlaka fark edeceksiniz; hatta belki siz de onlardan birisiniz. Ne de olsa son yılların en hızlı yükselen beslenme akımı kuşkusuz, hayvansal ürünlerin hiçbirinin tüketilmediği veganizm ile yalnızca süt ürünleri ve yumurtanın tüketildiği vejetaryen beslenme alışkanlıkları. Paul McCartney gibi popüler kültür ikonlarının desteklediği Meat Free Monday (Etsiz Pazartesi) gibi kampanyalar da bu alışkanlıkların daha geniş kitlelerin dikkatini çekmesini ve isteyenlerin haftada bir gün de olsa etsiz yaşamayı denemesini sağlıyor.

Tabii hayvansal ürün tüketimine karşı olma durumuna yalnızca bir akım demek çok da doğru değil. Hayvansal ürün tüketmeyi bırakmanın kişisel sebepleri genellikle etik veya sağlıkla ilgili olsa da, bu durumun kimimizin gözden kaçırdığı çok daha büyük çaplı bir boyutu daha var. Hayvancılık endüstrisinin küresel ısınmanın baş faktörü olan sera gazı salımını, taşıtlardan bile fazla yaptığına dair kanıtlar bulundu. Belki de veganlığın kişisel bir tercihten çok ekolojik bir zorunluluğa dönüştüğü bir gelecek hayali çok da uzak değil.

Etsiz sofraları tercih edenlerin sayısı giderek artarken, bununla doğru orantılı olarak vejetaryen ve vegan restoranlar açılıyor. Et seven biri bile olsanız size tavsiyemiz, bir adım atmak, belki yepyeni lezzetler denemek veya hep gittiğiniz restoranlardan farklı bir mekanla tanışmak için bu adresleri ziyaret etmeniz. Sanılanın aksine, hayvansal ürün tüketmemek hayatınıza kesinlikle tekdüzelik getirmiyor, hatta genellikle kebap ağırlıklı olarak bilinse de, Türk mutfağında da vegan beslendiğimizin farkına bile varmadan tükettiğimiz, damak tadımızın alışık olduğu birçok lezzet bulunuyor. İkna oldunuz mu? O halde buyrun İstanbul’un gözde vegan ve vejetaryen adreslerini ve onların en sevilen lezzetlerini tanımaya!

Tight Agressive – Kadıköy

Enerjik ve asi Yeldeğirmeni mahallesinin en tazesi! Hem bir sanat galerisi, hem atölye çalışmalarının gerçekleştiği bir alan hem de elbette bu yazının konusu olması sebebiyle bir vegan cafe burası. Kahvaltı, burger ve tatlı çeşitlerinden oluşan sade bir menüsü var. Hızlı ve sağlıklı şekilde karın doyurmak, yemeği beklerken el yapımı baskılı ürünlerden satın almak için harika!

Tight Agressive - Kadıköy

Tight Agressive – Kadıköy

Masum Mutfak – Üsküdar

Belki de doğaya ve canlılara olan duyarlılık amacını en iyi anlatan isim Masum Mutfak’a ait. Tamamen organik malzemelerle hazırladığı vejetaryen çeşitleri ise, kalori anlamında çok da masum değil, çünkü mercimekli nefis mantısından ikinci tabağı istemek çok olası! Üstelik tamamen yerel tohumlardan yaptıkları ekşi mayalı ekmeklerinin tadına doyamazsanız, atölyelerine katılıp yapmayı kendiniz de öğrenebilirsiniz.

Parsifal – Beyoğlu

1996’da kurulan minik mekan Parsifal, belki de İstanbul’un mutfağını vegan ve vejetaryen lezzetlerle sınırlayan ilk restoranı olabilir. Hem lezzetli hem doyurucu tabaklarından favorilerimiz mantar köfte, sebze ızgara ve sebzeli lazanya haricinde, elbette yemeğinizden önce zeytinyağıyla beraber gelen sıcacık mısır ekmeği dilimleri. Bir Beyoğlu gezintisine lezzet katmak için harika bir adres.

Parsifal - Beyoğlu

Parsifal – Beyoğlu

Zencefil – Beyoğlu

Parsifal’in karşı komşusu Zencefil, vejetaryen lezzetleri kadar huzurlu arka bahçesine de bayıldığımız bir mekan. Günlük değişen menüsünün yanı sıra, kişleri ve payları da sabit favorilerimizden. Ev yapımı zencefil birasını veya sangriasını denemenizi öneririz. Arkadaşlarla sakin ve leziz bir yemek seansı ve uzun sohbetler için ideal.

Zencefil - Beyoğlu

Zencefil – Beyoğlu

Bi Nevi Deli – Etiler

Önce Karaköy’de açılan, kısa süre önce ise Etiler’e taşınan Bi’ Nevi; glutensiz, paleo ve çiğ beslenme gibi daha farklı kollara da ayrılan menüsüyle dikkat çekiyor. Az işlenmiş ürünler, mevsimlik meyve ve sebzeler kullanılarak hazırlanan sağlık yüklü menüsünde hiçbir et ürünü bulundurmayan restoranın sunumları iştah kabartıyor. Özellikle yağ içermeyen tatlıları diyet bozmayan cinsten! Etiler çevresine paket servis de yapılıyor.

Bi Nevi Deli - Etiler

Bi Nevi Deli – Etiler

Pasaj Cook & Book – Kadıköy

Hem sakince kitap okuyabileceğiniz, hem de nefis vegan lezzetlerden tadabileceğiniz samimi bir atmosfere sahip Kadıköy vahası. Fiks bir ücret karşılığında tabağınızı zeytinyağlılar ve salatalarla doldururken, deneyenlerin bayıldığı bulgur ve mercimek köftesine özellikle dikkat etmenizi öneririz. Bir kitapçı ruhuna uygun olarak söyleşi ve imza günleri de düzenleniyor.

Mahatma Cafe – Kadıköy

Kadıköy’den bir başka vegan kafe daha. Tamamen vegan ve zeytinyağından başka hiçbir yağ içermeyen menüsüne baktığınızda, aslında hiç de yabancılık çekmeyeceksiniz. Sarmadan patates püresine, sebzeli bulgurdan mercimek köftesine kadar, neredeyse annenizin mutfağı kadar tanıdık! Vegan beslenmenin aslında gündelik hayatımızın bir parçası olduğunun farkına varmak için güzel bir mekan.

Mahatma Cafe - Kadıköy

Mahatma Cafe – Kadıköy

Kikero Falafel – Şişhane

Orta Doğu’dan dünyaya yayılan nohut köftesi falafel, özellikle Avrupa’da her köşe başında rastlayabileceğiniz sokak lezzetlerinin başında geliyor. Tamamen vegan olan bu minik lezzet topları, humusla birlikte pita ekmeğinde yendiğinde tadına doyum olmuyor. Kikero gibi falafelcilerin sayısının İstanbul’da da artmasını sevinerek izliyoruz.

Kikero Falafel - Şişhane

Kikero Falafel – Şişhane

Cafe Mu – Kadıköy

Yeni dalga kahvecilerden biri olan Cafe Mu, Yeldeğirmeni’nin en merkezi köşelerinden birinde ziyaretçilerini bekliyor. Vegan kek ve poğaçaları ile mercimekli gül böreğinin lezzeti dilden dile yayılıyor. Elbette kahvelerini de denemeden geçmemenizi öneririz, ancak daha sağlıklı bir içecek arayışındaysanız, çeşitli bitki çayı karışımları da var!

 Cafe Mu - Kadıköy


Cafe Mu – Kadıköy

Cemre Akkartal


Önerilen yazılar