MAKALE

Kırmızı Yeni Yılda Size Uğur Getirsin

Kırmızı Yeni Yılda Size Uğur Getirsin

2020’yi kırmızının enerjisiyle geride bırakın 2021’e heyecan ve umutla dolu bir başlangıç yapın!

Yeni bir yılın başlangıcı bütün insanlar için yeni hayalleri ve umutları ifade eder. Bu iyimserlik, neşe ve heyecan dolu geçiş dönemine en çok yakışan renkse heyecanın, tutkunun rengi olan kırmızıdır.

Bu yıl, yılbaşı dönemi biraz buruk geçiyor ama kendinizi bu burukluğa kaptırmayıp evinizi kırmızı dekoratif objelerle süsleyerek yeni yıl coşkusunu ve ihtişamını eskiden olduğu gibi yaşayabilirsiniz. Renkler üzerine uzmanlığı olan İç Mimar Özlem Algül’ün belirttiği gibi, renkler kullanıldıkları mekanı estetik ve anlamsal olarak değiştirir ve mekanlarda yaşayan tüm canlıların psikolojilerini de etkiler. Her rengin uyandırdığı bir etki vardır. Kırmızı tutkunun ve yeni dileklerin rengi olarak kış mevsiminde ve yılbaşı dekorasyonlarında sıkça kullanılır. Kırmızı şömine ateşinin, ailece yenen yılbaşı yemeğindeki peçetenin, şamdandaki mumun rengidir. İçtenlikle alınan hediye paketinin, ağaçtaki kürenin, kutlama için giyilen elbisenin, sevgiliye alınan atkının rengidir.

Dünya için zor geçen bir yılın ardından 2021’i hepimiz büyük umut ve heyecanla bekliyoruz. Siz de yeni yıla girerken yaşam alanlarında kırmızının güçlü etkilerini hissedebilmek için Algül’ün kırmızı renk için sunduğu kullanım önerilerine kulak verebilirsiniz.

Kapı Süsleri

Kapı yenilikleri simgeler. Dilimizdeki “yeni kapılar açmak” deyimi başlangıçlarla, girişimlerle, atılımlarla ve yeniliklerle özdeşleşir. 2020’yi geride bırakırken, siz de yeniyi davet etmek için evinizin kapılarına içerideki yeni yıl coşkusunu yansıtan kırmızılı kapı süsleri asabilirsiniz.

Yemek Masaları

Yılbaşı gecesi yenen yemekler belki de yılın en özel yemekleridir. Paylaşımın ve sohbetin yeri olan yemek masanızı 2021’e girerken kırmızı renkli peçeteler, mumlar ve çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

Kütüphane

Evinizdeki kütüphanenin bir rafının arka yüzünü kırmızıya boyayabilir ve buraya okumaya ertelediğiniz kitapları yerleştirebilirsiniz. Böylece hem evinizin dekorasyonuna hoş bir detay katmış olursunuz hem de kırmızı rengin etkisi sizi bu kitapları okumaya teşvik edebilir!

Kokina Çiçeği

Yılbaşında iç mekan süslemelerinin vazgeçilmezi olan kokina çiçeklerini Aralık ayı başları itibariyle çiçekçilerde görmeye başladık. İsmini Yunanca kırmızı demek olan kokino kelimesinden alan bu çiçeği demetler halinde satın alabilir, yılbaşı sofralarında, peçete halkalarında, uzun vazolarda ve kapı süslerinde kullanabilirsiniz.

Dekoratif Objeler

Sevdikleriniz için aldığınız hediyeleri koyduğunuz alanlara ve süslediğiniz yılbaşı ağacınıza yanıp sönen kırmızı ışıklar ekleyebilirsiniz. Bunun haricinde ağaçlarınızı cam küreler ve güzel anıları hatırlatan fotoğraflarla da süsleyebilirsiniz.

Kırmızı Tekstiller

Kırmızı bize ısınma, sıcaklık duygusunu verir . Kırmızı rengi battaniyede, yaslanırken arkamıza aldığımız yastığın kılıfında, davetkar yemek masasının örtüsünde kullanmak yaşam alanlarınıza sıcaklık verir.


Önerilen yazılar