Kısa Film Tadında: Kenzo

Müzik ve sinemanın büyüsü, moda ile buluştu. Ortaya çıkan proje hem müzik hem sinema hem de moda tutkunlarını tatmin edecek derecede yaratıcı.

Çeşitli sanat dallarının ve kreatif işlerin birbirine verdiği ilham ve farklı alanlarda ustalaşmış isimlerin yaptığı işbirliğiyle ortaya çıkan yaratıcı işlerden en yenisi Fransız modaevi Kenzo’nun imzasını taşıyor.

Kenzo’nun geçtiğimiz Haziran ayında podyumda izlediğimiz, tamamını Asyalı modellerin sunduğu İlkbahar Yaz 2018 hazır giyim koleksiyonunda, neon renkler, fütüristik tasarımlar, çizgiler, karmaşık çiçek desenleri ve oversize ceketler ön plana çıkmıştı. Tül gibi uçucu kumaşların sporcu formalarıyla bütünleşmesine, romantik elbiselerin punk kolyelerle tamamlanmasına tanıklık etmiştik.

Kenzo’nun yaratıcı ekibinin başındaki Carol Lim ve Humberto Leon, bu koleksiyonun enerjisini reklam kampanyasına da taşımak istedi ve podyumdaki rengarenk karnaval havası, ekrana biraz daha karanlık ve melodramatik bir kısa film olarak yansıdı. Ortaya çıkan YO! MY SAINT isimli dokuz dakikalık video ise, ne bir reklam filmi, ne bir müzik videosu, ne de bir kısa film kalıbına sığdırılabilecek, sınırları aşan, sıradışı bir eser.

Kamera arkasında, Yeni İran sinemasına vampir temasını konuk eden ilk film “Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız”ın yönetmeni Ana Lily Amirpour bulunuyor. Filmin orijinal müziği Yeah Yeah Yeahs grubundan tanıdığımız Karen O tarafından bestelendi ve seslendirildi. Tıpkı defilede olduğu gibi, filmin oyuncu kadrosu da Asyalı aktör ve aktrislerden oluşuyor. Filmde, bir moda fotoğrafçısının ilham perisi ve platonik aşkı, Uzakdoğu esintili bir sinematografiye müziğin ve modanın eşlik etmesiyle anlatılıyor.

Moda reklamlarına alternatif bir yaklaşım getirerek onu müzik ve sinemanın büyüsüyle birleştiren Kenzo, bu yaratıcı işiyle sadece moda değil sinema ve müzikseverlerin de gözlerinin kendisine çevrilmesini sağlayacak.


Önerilen yazılar