MAKALE

Klasik Pilot Saatine Yeni Bir Yorum

Klasik Pilot Saatine Yeni Bir Yorum

Lewis Hamilton’un favori saat markası IWC’nin Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar modeline yakından bir bakış…

Geçtiğimiz hafta Greenwich firmasının, Zorlu AVM içerisinde yer alan gizli mekan Le Baron adlı restoranda, IWC saat markası için düzenlendiği “Sushi Time” isimli etkinliğe katıldım. Haliyle etkinlikte bol bol sushi tüketilip, sadece etkinliğe özel olarak getirilen ve nadir bulunabilen IWC’nin yeni modelleri incelendi. Özellikle farklı renk tonlarındaki (yeşil kadranlı IW388103 gibi) ve farklı materyallerden yapılmış saatlerin dikkat çektiğini söyleyebilirim.

Ayrıca yemek esnasında, Greenwich Lüks Saat Mağazası tarafından etklinliğe davet edilen, Türkiye A Milli Takımı’nda oynamış, Galatasaray Futbol A Takım Yardımcı Antrenörü Necati Ateş’le de saatlere olan merakıyla ilgili sohbet etme fırsatı bulduk.

Bugün ise sizlerle etkinlikte beğendiğim ve referans numarası IW503605 olan bir IWC Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar modelini paylaşacağım. Saat, adından da anlayacağınız üzere yılın tüm aylarının kaç gün çektiğini hesaplayarak, yaklaşık 100 yıl boyunca tarih düzeltmesi yapmanıza gerek bırakmayan “daimi/sonsuz takvim (perpetual calendar)” özelliği bulunan bir model.

46.2 mm çapında, 15.4 mm yüksekliğinde, vidalı kurma koluna sahip paslanmaz çelik bir saat. Kasa arkasındaki transparan safir camından, kusursuz görüntüsüyle IWC’nin kendi mekanizması; yani kalibre 52615’i gözlemleyebilirsiniz. Hem otomatik, hem de elle kurarak çalışabilen mekanizmasının tam 168 saatlik bir güç rezervi var. 54 jewels 386 parçadan oluşuyor.

Saat 3 yönünde, 7 günlük güç rezervi göstergesi var. Saat 12 yönünde ise hem kuzey yarım küre, hem de güney yarım küre için bir daimi ay fazı göstergesi bulunuyor. Saatte hava basıncı değişimine karşı güçlendirilmiş cam kullanılmış. Saat 7 ve 8 yönü arasında, içinde bulunduğunuz seneyi gösteren 4 haneli bir yıl penceresi var. Kurma kolunu çektiğinizde saniye ibresi otomatik olarak duran hacking özelliğine sahip.

Marka yüzü Formula 1 pilotu Lewis Hamilton olan IWC’nin bu eşsiz modellerini görmek benim için bir keyifti. Umarım siz de aşağıdaki link’ten etkinlikte çektiğim videoyu izleyerek aynı keyfi alırsınız. İyi seyirler dilerim.

Yazar: Mert Kalafat


Önerilen yazılar