Kopenhag’da Trend Farkındalık

Bu sezon fiziksel olarak düzenlenen tek moda haftasında gündemin hassas konularına farkındalıkla yaklaşan mesajlar verildi.

Dünya bir yandan hala pandemi ile mücadele ederken bu fonun önündeki cinsiyet eşitsizliği, ırkçılık ve çevresel krizler gibi farklı gündemler, bize tek sorunun aslında salgın olmadığını hatırlatıyor. Tüm bunların ortasında gerçekleşen Kopenhag Moda Haftası, gerek moda şovları gerekse söyleşileri ve diğer etkinlikleriyle bu konuların hepsine dokundu. Sürdürülebilirlik, çeşitlilik ve eşitlik gibi çok konuşulması gereken kavramlar Kopenhag’da modayla iç içe geçti.

Büyük moda haftalarının çoğu dijital olarak gerçekleşse de Kopenhag Moda Haftası fiziksel şovlarla dijital olanların birbirine karıştığı hibrid bir moda haftası olarak düzenlendi. Üstelik açık havada yapılan defilelerin web sitesinden canlı yayınlanmasıyla da modanın demokratikleşmesine izin verildi.

GANNI markasının Levi’s ile birlikte ürettiği, kenevir ve pamuk karışımı sürdürülebilir denimleri, Brøgger’ın cinsiyet kimliği sınırlarını aşan koleksiyon tanıtım videosu, Samsøe Samsøe’nin kültürel çeşitliliği ve kapsayıcılığı kutlayan giysi ve aksuar tasarımları moda haftasının en çok öne çıkan olayları oldu. Holzweiler adlı Norveç markası ise İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonunun modelleri olarak ırksal adalet, çevre hareketleri, LGBTQ+ hakları gibi konulara kendilerini adamış genç aktivistleri seçti.

Ayrıca Kopenhag Moda Haftası, pandemi zamanı maske takmanın önemine vurgu yapmak için ikonik süpermodel Helena Christensen ile işbirliği yaptı. Model, farklı tasarımcıların imzasını taşıyan maskeleri taktığı videoda aynı zamanda maskelerin birer moda aksesuarı olabileceğini de gösterdi. Kopenhag Moda Haftası’nın her gün dijital olarak yayınlanan söyleşilerinde ise İskandinav moda endüstrisindeki ırkçılık karşıtı uygulamalar gibi konulara yer verildi.

Üç gün süren moda haftası boyunca, kimisi podyumda düzenlenen, kimisi ise video ya da lookbook olarak tanıtılan koleksiyonlarda öne çıkan trendler arasında ise yelekler, baskılı külotlu çoraplar, supersize trençkotlar, gecelik biçimli elbiseler ve uzun şortlarla kombinlenen sütyen şeklindeki bluzlar vardı.


Önerilen yazılar