Korkmaya Hazır Mısınız?

İkonik Çığlık serisi, heyecanla beklenen beşinci filmiyle beyaz perdeye geri döndü!

“Hello Sidney”. Evet heyecan tavan. Çığlık serisinin son halkası olan beşinci film geldi çattı. Teen slasher türünü sinema tarihine hediye eden Wes Craven harikası Scream yepyeni bir soluk ve bakış açısıyla bizimle buluşmaya hazır.

Çığlık serisi önceki dört film ile popüler kültüre nefis referanslar yaparak harika bir mizah tonu da yakalamıştı. 14 Ocak’ta vizyona giren beşinci ve şimdilik son Çığlık, eski dev kadroyu ve yepyeni genç oyuncuları beyaz perdeye getiriyor.

Peki Scream 5 hakkında başka neler biliyoruz? Maalesef serinin beşinci filmini yönetmeye Wes Craven’ın ömrü vefa etmedi. Bu büyük efsaneyi 2015 yılında kaybettik. Onu sadece ikonik Çığlık serisi ile değil; A Night on Elm Street, The House on the Left, The Hills Have Eyes gibi filmleri ile de hatırlıyoruz.

Son 10 yıldır Çığlık serisinin yeni filmler ile döneceği zaten konuşuluyordu. Hatta altıncı filmin de senaryosunun hazır olduğu bazı sinema sitelerinde yer almıştı. Serinin yaratıcısı ve senaristi Kevin Williamson önümüze bazı küçük ipuçları da bırakmıştı. 2011 tarihli dördüncü filmin ekseninde bir beşinci film planı yapıldığını söylüyordu. Hatırlarsanız Çığlık 4, üçüncü filmin 10 yıl sonrasında geçiyor, genç bir arkadaş grubu üzerinden Sidney’i hikayeye dahil ediyordu. Döneme dair tüm özellikleri de filmde izlemiştik.

Yine 10 yıl geçti ve yeni bir Çığlık filmi kapımızı çaldı. Yeni filmin hikayesi de güne uygun olarak güncellenip bize sunuluyor olacak. Özellikle cep telefonları ve sosyal medyanın hayatımızdaki yeri beşinci filmin ana omurgasını inşa ederken temel alınan ana öğelermiş.

Peki yıllar içinde neler oldu? Az önce de söylediğim gibi Wes Craven artık aramızda yok. Seriyi hayata geçiren Miramax yapım şirketi kurucularından Harvey Weinstein taciz skandalları ile Hollywood’dan aforoz edildi ve son olarak Courteney Cox ve David Arquette artık evli değiller.

Uzun bir post prodüksiyon süreci sonrası hayata geçen Çığlık 5, tüm dünyada fan grupları tarafından müthiş bir heyecan dalgası eşliğinde bekleniyor. Scream serisine ait Instagram ve Twitter hesapları oldukça aktif kullanılıyor. Filme ve serinin diğer filmlerine ilişkin sürekli bir veri paylaşımı yapılıyor.

Basında yer alan Çığlık filmi cast haberleri ise beşinci filme dair beklentiyi büyük ölçüde yükseltmişti. Courtney Cox’ın o iyi yürekli ama her seferinde hırslarına yenik düşen Gale Weathers, eski eşi David Arquette’in de fazlasıyla duygusal ve kırılgan dedektif (artık şerif) Dewey Riley olarak seriye döneceği gelen ilk haberler arasındaydı. Son önemli gelişme ise Sidney Prescott rolüyle Neve Campbell’ın da filme dahil olduğunun duyurulması oldu. Biliyorsunuz bu üçlü çok güçlüydü. Onlar bir araya gelince ilk dört filmde ghostface asla amacına ulaşamamıştı.

Fakat Wes Craven sonrası bu ikonik serinin yeni halkasını kimin yöneteceği bir o kadar önemli bir konuydu. Bu da hemen açıklandı.Filmin yönetmenliğini Matt Bettinelli-Olpin ile Tyler Gillett üstleniyordu. Onları Ready or Not filminden de tanıyorduk. Bu iyi bir haberdi doğrusu. Ayrıca V/H/S, Devil’s Due ve Southbound gibi yeni dönem korku hitleri de yine bu ikiliye ait olan Radio Silence yapım şirketinden çıkıyordu.

Özel not; Neve Campbell’ın projeye tekrar dahil olması Matt Bettinelli-Olpin ile Tyler Gillett’in büyük emeklerinin sonucu. İkili Neve Campbell’a Wes Craven hakkındaki hislerini dile getiren bir mektup yazmış. Oldukça duygulanan ve ikna olan Neve Campbell bu mektubu hep saklayacağını söylüyor.

Bu arada bu yeni film de dördüncüdeki gibi genç tayfa ile eski tayfanın buluştuğu bir hikaye anlatılıyormuş. Esas ekibin yanında filmde rol alacak genç oyuncuların isimleri ise şöyle; Amazon’un süper kahramanlı yapımı The Boys’tan tanıdığımız Jack Quaid, Netflix’in stalker hikayesi You’nun ikinci sezonunda karşımıza çıkan Jenna Ortega, Vida’nın genç yıldızlarından ve yakında In the Heights adlı yapımda da izleyeceğimiz Melissa Barrera…  

Yeni neslin gözdesi bu isimler seriye farklı bir yaş grubunu da çekecek kuşkusuz. Ayrıca bu film sonrası daha da ünlenecekleri de aşikar. Biliyorsunuz Scream (ve Wes Craven) tılsımı sonrası çok ünlü olan bazı isimler var. Mesela Sharon Stone, mesela Johnny Depp. Her ikisinin de ilk filmini Wes Craven yönetmişti.

İlk Scream biliyorsunuz Hollywood’un çok ünlü bir simasının katledilmesi ile açılıyordu. Drew Barrymore. Beşinci filmde kendisini cameo (bir filmde gişe hasılatını arttırmak için ünlü bir oyuncunun oynadığı küçük bir rol) olarak görebilirmişiz. Bu da çok heyecan verici olacak kuşkusuz. Ayrıca Scream ekibi ile birlikte gerçekleştirilen The Drew Barrymore Show, ABD’de programın aldığı en yüksek reytinge sahne oldu. Herkes bu ekibi çok ama çok özlemiş. Çok belli oluyordu. İkinci filmin açılış sekans yıldızı Sarah Michelle Gellar ise o dönem Hollywood’da çok ünlü olmasına rağmen akıllarda Scream serisi ile kalamıyordu yazık.

2020 ve 2021’i kabuslar ile yaşamış bir dünya için hayalet suratlı bir katil ne kadar korkunç olacak onu filmi izleyince göreceğiz .

Yazımı tamamlamadan önce ek bir bilgiyi de size sunmadan olmaz diye düşündüm.

İlk Çığlık filminin çekilmesine ilham olan olayı biliyor musunuz? 1990 yılında bir seri katil Florida’nın Gainesville şehrinde dehşet saçıyor ve ilk Çığlık’ın temellerinin atılmasında önemli pay sahibi oluyordu. ‘Gainesville Canavarı’ ya da ‘Gainesville Katili’ olarak bilinen seri katil Danny Rolling, kurbanlarına önce tecavüz ediyor, sonra da onları bir av bıçağıyla korkunç bir şekilde katlediyordu.

Florida Üniversitesi’nde işlediği cinayetlerle ses getiren Rolling, üniversitenin ormanlık kamp alanında bıraktığı DNA örnekleri sayesinde yakalanıyordu. 1994 yılında, olaydan 4 yıl sonra suçunu itiraf ediyordu. 5 üniversite öğrencisini öldürmüş olan Dany idam cezasına çarptırılıp 2006’da zehirli bir iğneyle idam edilmişti. İnsanlar kurbanlardan çok onun adını hatırlamaya devam ediyor. Serinin senaristi Kevin Williamson bu korkunç olaydan günlerce etkilenecek ve bu ikonik korku serisine start verecekti.

Beşinci film için ilk gün sinema salonlarında yer alacağım kesin. Zira film hiçbir dijital platformda olmayacak. Sadece sinemada izleyebileceğiz. Pandemi koşullarını dikkate alarak keyifli bir sinema anı yaşamanızı diliyorum. Şimdiden iyi seyirler!

Yazar: Doğuş Bengi

IG: @dogusbengi


Önerilen yazılar