MAKALE

Kötü Alışkanlıklarınızı 2019’da Bırakın...

Kötü Alışkanlıklarınızı 2019’da Bırakın

Yeni bir yıl demek artık hayatımızda istemediğimiz alışkanlıkları geride bırakıp yeni kararlar almamız demek.

Siz de her yıl sonu bir sonraki yıl için hedeflerinizi listeleyip, bunlara yönelik kararlar alıp, iş uygulamaya geçmeye gelince başarılı olamayanlardan mısınız? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz… 2020’ye girerken bu kez hedeflediklerinize ulaşmak için farklı bir yöntem denemeye ne dersiniz?

Öncelikle hedeflerin anında ulaşılacak şeyler olmadığının anlaşılması gerekiyor. Bizi hedeflerimize götüren şeyler alışkanlıklarımız. Örneğin sağlıklı yaşamak bir hedeftir ve bu hedefe bizi ulaştırabilecek birçok alışkanlık vardır; buzdolabımızı rengarenk ve taze yiyeceklerle doldurmak gibi. Bu gıdalar elimizin altında olduğunda, daha sağlıklı öğünler hazırlayıp daha sağlıklı yaşamamız daha olasıdır.

Aslında aldığımız kararları uygulayamamamızın ve hedeflerimize ulaşamamamızın asıl sebebi onları günlük alışkanlıklara bölmememiz.

Hem iyi hem de kötü alışkanlıkların ortak iki özelliği var: hatırlatıcılar ve ödüller. Hayatımızda her davranışımızı tetikleyen ipuçları oluyor ve zihnimiz bu ipucunu gördüğünde o işin ucundaki ödüle ya da faydaya ulaşmak için belli bir davranış sergiliyor. İşte bu davranışlar zamanla otomatik hale geliyor, yani alışkanlığa dönüşüyor.

Öncelikle her gün yaptıklarınızı listeleyin. Bu sandığınızdan zor olabilir çünkü bazı alışkanlıklar rutininizle öyle iç içe gemiştir ki onları yaptığınızı fark bile etmeyebilirsiniz.

Sabah uyandığınızda ne yaptığınızdan başlayarak gün boyu yerine getirdiğiniz alışkanlıklarınızın bir listesini çıkarın. Bu listeyi üzerinde birkaç gün harcayıp tamamladığınızda, korumak istediğiniz iyi alışkanlıkları bir renkle, değiştirmek istediklerinizi ise kırmızıyla işaretleyin. Ardından değiştirmek istediğiniz alışkanlıklarınızdan yeni bir liste oluşturun ve her birinin yanına onu neyle değiştirebileceğinizi yazın.

Bu nokta çok önemli, çünkü bir alışkanlığın yerine bir yenisini koymadığımızda aslında değişikliğe giden yolda bir adım atmamış oluyoruz.

Bu listeyi biraz önce bahsettiğimiz ipuçlarıyla desteklemeye başlayın. Diğer bir deyişle hayatınıza sokmak istediğiniz yeni alışkanlık için kendi kendinizin işini kolaylaştırın. Eğer sabahları kahve yerine smoothie içmek istiyorsanız kahve makinesini dolabınıza kaldırın ve onun yerine smoothie malzemelerini akşamdan hazırlayıp tezgahta bırakın. Güne sağlıklı bir smoothie’yle başladığınızda kendinizi de sağlıklı hissedeceksiniz. Ya da yatağa yattığınızda televizyon izlemek istemiyorsanız uzaktan kumandayı başka bir odada bırakın ve yerine bir kitap koyun. Uykunuzu alıp enerjik bir sabaha uyanmak ödülünüz olacak.

Kısacası formül basit, değiştirmek istediğiniz alışkanlığı belirleyin, onu neyin tetiklediğini saptayın ve bunu, yerine koymak istediğiniz yeni bir alışkanlığın hatırlatıcısı ile değiştirin. Bazen bunları saptamak o kadar kolay olmayabilir, bunun için yapmanız gereken ise değiştirmek istediğiniz belli bir alışkanlıkla ilgili tüm detayları not almak olabilir.

Değiştirmek istediğiniz beş alışkanlıkla işe başlayın ve bu formülle hepsinin üstesinden birer birer gelerek 2020’de kendinizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok daha iyi hissedin!


Önerilen yazılar