Küba’yı Fotoğraflayarak Gezin

Küba’yı, ülkeyi çok iyi tanıyan bir sokak fotoğraf sanatçısı eşliğinde gezerek fotoğraflayıp ardından çektiklerinizi Havana’daki fotoğraf sergisinde sergileyebilirsiniz!

Uzak bir okyanusun tropik adası Küba’yla aramızdaki mesafeler ne kadar uzun olursa olsun, sıcak insanları, kıpır kıpır müzikleri ve kahramanlık hikayeleriyle dolu tarihiyle daima yakın bir his uyandırıyor insanda. Küba’nın ismini duyunca, aklımıza hemen puro saran kadınlar, 60’lardan kalma otomobiller gibi klasiklemiş fotoğraf kareleri ve Che, Castro, Hemingway gibi efsaneleşmiş isimler geliyor. Tabii bunlar Küba’yı Küba yapan çok önemli değerler ancak ada keşfetmekle bitmeyen birçok farklı yüze de sahip…

Küba’nın başkenti Havana’dan başlayalım… Renkli mimarisi ve sokaklarının yanı sıra, Devrim Müzesi, Che Guevara’nın evi, Castillo De La Real Fuerza Kalesi de mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Ayrıca şehirde Ernest Hemingway’in dolaştığı sokaklarda dolaşabilir, onun favori barlarına gidip yazarın en sevdiği kokteyllerinden yudumlayabilirsiniz. İçki demişken, Rom Müzesi’nde de şeker kamışının içkiye dönüşüm sürecine tanık olabilirsiniz.

Elbette Küba’da başkent Havana dışında gezilmeye değer pek çok yer var. Amerikalıların Küba Devrimi’ni bastırmak için çıkartma yaptığı Praya Giron, yani Domuzlar Körfezi, tropik plajlarıyla ünlü Trinidad, Ernesto Che Guevara’nın mozolesinin bulunduğu Santa Clara da adaya gitmişken ziyaret etmeden dönmemeniz gereken yerlerden.

Bu renkli ülkeyi bir bilenle gezmek en iyisi… Hayatı yollarda geçen ve Küba ile ilgili projeler üzerinde çalışan Agence Le Journal fotoğrafçısı Engin Güneysu son projesi için objektifini büyülü ülke Küba’ya doğru çeviriyor. Projesi boyunca Küba’da uzun zaman geçirecek fotoğrafçı Kasım ayı içinde de Küba’da geziyle karışık bir atölye düzenliyor. iPhone’u profesyonel bir fotoğraf makinesi gibi kullanmayı öğrenerek, en doğal fotoğrafları her an yakalabilirsiniz. İşte bu nedenle iPhone fotoğrafçılığı dünyada yükselen bir trend. Siz de iPhone fotoğrafçılığıyla ilgileniyorsanız, Küba’nın farklı atmosferinde ilginç bir deneyim yaşatacak bu gezi ve atölye çalışmasını kaçırmamanızı öneririz.

Gezide sizi neler bekliyor? Öncelikle Küba sokaklarını, bölgeyi çok iyi tanıyan Engin Güneysu’nun rehberliğinde dokuz gün boyunca gezecek, bir yandan da yine Güneysu’nun vereceği bilgiler doğrultusunda iPhone ile fotoğraflayacaksınız. Gezinin en büyük sürprizi ise Havana’da açılacak bir fotoğraf sergisinde fotoğraflarınızla yer alacak olmanız!

Engin Güneysu, iPhone ve sokak fotoğrafçılığı üzerine uluslararası ödüllere sahip bir fotoğrafçı. Sanatçının 4. İstanbul Fotoğraf Festivali kapsamında “Adada Kısa Bir Yürüyüş” adlı bir fotoğraf sergisi de düzenlendi. Turla ilgili daha fazla bilgi almak ve Engin Güneysu ile Küba’da iPhone fotoğrafçılığı atölyesine katılmak istiyorsanız, www.duspatikasi.com’u ziyaret edebilirsiniz.

 


Önerilen yazılar