MAKALE

Kusursuzluk Eleştirisi Skallop

Kusursuzluk Eleştirisi Skallop

Kütahya Porselen’in ödüllü tasarımcı Karim Rashid imzalı Skallop koleksiyonu doğanın organik ve akışkan formlarını sofralarınıza getiriyor.

Doğanın kendine has formlarından ilham alan Skallop koleksiyonu, yemek yeme ritüelinize farklı bir deneyim katacak. Koleksiyon, gücünü tasarım ve inovasyondan alan bir marka olan ve tasarımlarının yenilikçi, kullanıcı dostu, sağlıklı, çevreci, ulaşılabilir ve evrensel olmasını prensip edinen Kütahya Porselen ile üç yüzden fazlası ödüllü, 4 bini aşkın tasarımı olan Karim Rashid ile yaratıcı bir işbirliğinden doğdu. 

Skallop, Antique White ve Coloured olmak üzere iki seriden oluşuyor. Antique White serisi, deniz tarağının kendine özgü rengiyle zamansız bir ruhu temsil ederken, Coloured serisinde mavi ve pembe tonları göze çarpıyor. Coloured, seriye özel hazırlanan renkli ham maddelerle elde edildiği için renkler sadece yüzeyde kalmıyor, doğanın bir parçası gibi ürünün her zerresine işliyor. Koleksiyonda çeşitli boyutlarda tabaklar, çay fincanları, kupalar ve kâseler gibi yemeğin her anında size eşlik edecek ürünler yer alıyor. 

Dünyanın en önemli endüstriyel tasarımcılarından Rashid tasarımlarındaki en büyük ilhamın insanlar olduğunu belirtirken Skallop koleksiyonunun doğuş fikrini ise “Skallop’ta form olarak daha organik daha yumuşak tercihler yaptım. Skallop aslında çok basit bir fikirden doğdu. Doğadaki formlar gibi gayet akışkan ve son derece yumuşak. Sofralarda kullandığımız birçok tabak kusursuz bir daire formundayken; doğa organik, akışkan, düzensiz biçim ve renklerdedir. Skallop koleksiyonunun altında yatan fikir, doğanın ulaştığı herkese ulaşan, elde yapılmış gibi görünen, yeme ritüellerimizin organikliğine ve doğanın kusurluluğuna gönderme yapan bir koleksiyon yaratmaktı,” şeklinde açıkladı ve koleksiyonun kusursuzluk eleştirisine dayandığının altını çizdi. 

İstanbul’u ziyaret edecek olan Karim Rashid, pandemi sonrasında gelişen ve değişen tasarım anlayışı, tasarımın geleceği, pandemi sonrası hayatımıza giren yeni kavramlar üzerine 4 Kasım’da Sabancı Müzesi’nde bir de söyleşi gerçekleştirecek. Söyleşinin canlı yayınını Kütahya Porselen’in YouTube kanalından ve sosyal medya hesplarından izleyebilirsiniz.


Önerilen yazılar